• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Как да печелим от добре опазената природа?

Как да печелим от добре опазената природа?

/КРОСС/ Конкретни мерки и действия за подобряване на печалбите от опазването и устойчивото използване на екосистемните услуги по Черноморието ще обсъдят експерти, представители на черноморските общини и националните институции на 5 октомври 2016 г. Дискусията ще се проведе в рамките на Заключителна консултативна конференция на заинтересованите страни по проект за секторни политики, укрепващи ангажираността за подобрение на екосистемните услуги в България. На конференцията ще бъде изработена Стратегия за устойчиво използване на черноморските крайбрежни екосистеми. Дейностите се извършват в рамките на проект "Секторни политики укрепващи ангажираността за подобрение на екосистемните услуги в България" (SPECIES), който се финансира от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 и се изпълнява в рамките на Програмна област: Биоразнообразие и екосистеми, приоритет 03.03 за подобрена интеграция на съображения, свързани с биологичното разнообразие, в секторните политики и законодателство. Оператор на програмата за България е Министерство на околната среда и водите (МОСВ).

Акцентът в обсъжданията ще падне върху приоритетни области за действие и конкретни мерки, набелязани в плана ѝ за действие. Целта на конференцията е представителите на черноморските общини, НПО и представителите на националните институции да утвърдят визията, целите и мерките на Стратегията и да планират стъпки за изпълнението й. 

Опазването и устойчивото използване на черноморските крайбрежни екосистеми разкрива широки възможности пред местните общности и бизнеса в Бургас, подчерта Руска Бояджиева, заместник-кмет на общината. Други черноморски общини, които демонстрират интерес към екосистемните услуги, са Шабла, Поморие и Бяла, а интерес към разработените от проекта мерки вече проявяват и в Добрич.
„Стремежът ни е и други държавни и общински органи, бизнесът и неправителственият сектор да застанат зад стратегията и да се получи държавен „патронаж" на пилотното й прилагане", заяви д-р Пламен Пеев, главен правен експерт, координатор на проектния екип, разработил стратегията.
Няма конфликт между опазването на природата и осъзнаването на нейната стойност от една страна и печелившото развитие на бизнеса от друга, смята председателят на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
„Напротив - туризмът може да печели много повече чрез от устойчивото използване на природата и екосистемите извън ограничения двумесечен активен туристически сезон", допълва Драганов, който също участва в изработването на стратегията.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.