- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ирина Бокова: ЮНЕСКО пази ценностите, които терористите искат да унищожат
16 Ноември 2015 | 13:27
/КРОСС/Изправени сме пред война за умовете и сърцата на младите хора, а тя не може да бъде спечелена само с военни средства, казва генералният директор на международната организация Ирина Бокова пред klassa.bg.
- Госпожо Бокова, намирам ви точно след края на опелото на българина Себастиен Проази, загинал при атентатите в Париж. Този млад мъж е от смесен брак и носи френско име, но чрез неговата смърт България също бе засегната от атаките...
- Опелото бе в негова памет, но и в памет на всички загинали, чиито имена постепенно започнаха да излизат във френската преса. Оказа се, че има много чужденци. Районът в Париж около концертната зала "Батаклан" с ресторантите и кафенетата наоколо е мултикултурен район, в който живеят французи с различен произход и вероизповедания, известен е също и със своята артистичност, с младите хора. Затова терористите именно там са насели удара си. Има нещо мрачно символично в това, че искат да разрушат точно тази мултикултурност на френското общество.
- Какво е усещането в Париж два дни след атентатите? Какво прави най-силно впечатление?
- Солидарността. Тук има един особен дух на съпротива и на неприемане на един такъв акт. Спонтанно в събота на Площада на Бастилията се бяха събрали стотици французи въпреки предупрежденията на властите да няма събирания на многобойни групи от хора от съображения за сигурност. Имаше спонтанни събирания и на други места. Днес (вчера - б.р.) денят е слънчев, бих казала, че Париж е пуст, но има една особена атмосфера на съпричастност. Наистина е много особена, по-особена даже от тази след атентата срещу "Шарли ебдо", защото тук виждаме, че терористите нанасят удар срещу случайни хора, масово и по изключително хладнокръвен начин. Всичко това ни кара да мислим как трябва да се реагира на един такъв терористичен акт, на този варварски разстрел на мирни хора.
- Как да се реагира? Може ли да бъде спряна "Ислямска държава"? Държи ли се международната общност адекватно спрямо това зло, което удря в сърцето на Европа?
- Тук са много важни два въпроса. "Ислямска държава" трябва да бъде унищожена, защото това е един краен насилствен екстремизъм, който прави културно прочистване, унищожава паметници, иска да заличи история, памет, преследва малцинства, поробва жени и деца и превръща завладените територии в пустиня. Това е абсурдно в XXI в. И от тази гледна точка е наистина необходима една сериозна координирана международна коалиция, която освен всичко друго трябва да се заеме с конфликта в Сирия. Надявам се, че преговорите във Виена и инициативите на генералния секретар на ООН ще доведат до някакво съгласие и споразумение. Атентатите в Париж, както и други подобни терористични актове - в Ливан миналата седмица и взривяването на руския самолет над Синай - все още чакаме официалната версия, но следите и там водят към "Ислямска държава" - показват, че това е много належащо.
От друга страна, разбира се, трябва да имаме предвид, че това, пред което сме изправени днес, е много по-различно от една традиционна война или военна операция.
Изправени сме пред война за умовете и сърцата на хората, най-вече младите. Изправени сме пред стратегия за манипулирането им, за представяне на една фалшива кауза, която не решава нито един проблем - социален или политически. Знаем, че има повече от 25 хиляди чуждестранни бойци, както те се наричат, в Сирия и Ирак.
В Сирия цяло едно поколение живее в лагери или в съседни страни от региона, пет години тези млади хора са били извън училище, те нямат перспектива, не виждат своето бъдеще нито в своята страна, нито в страните от региона и са лесна плячка на екстремистите. Които впрочем се ползват изключително манипулативно от новите технологии - интернет и социалните мрежи.
Ние в ЮНЕСКО направихме една изключително интересна конференция за интернет и радикализацията на младите. Там бяха изнесени данни, че само за година и половина са създадени над 700 видеа, които представят по един героичен начин, в кавички казано, ислямските бойци. Затова тази война, както я наричаме, тази битка за умовете и сърцата на хората не може да бъде спечелена само с военни средства. Това е дълга битка и трябва да бъде спечелена от всички нас посредством образование. Тези млади хора първо трябва да получат образование, възпитаващо уважение към правата на човека, дух на толерантност, диалог, гражданска позиция. Ние лансирахме в ЮНЕСКО нова концепция именно в този дух - образование за глобално гражданство. И само преди една седмица проведохме първата по рода си конференция на министри на образованието за това как посредством обучението да се борим срещу крайния екстремизъм.
Работим много усилено по тази тема, защото отговорността на ЮНЕСКО е изключително голяма. Неслучайно аз бях единственият ръководител на организация от системата на ООН, който бе поканен от президента Барак Обама на срещата на най-високо равнище по въпросите на борбата срещу крайния екстремизъм. Тя се проведе през септември в Ню Йорк в рамките на сесията на Общото събрание на ООН. Там аз говорих по темата "Екстремизъм и образование, екстремизъм и унищожаване на културните ценности".
- С какво според вас Франция толкова много разгневи "Ислямска държава", че два пъти за една година тя нанася кървав удар в Париж?
- Франция и френското общество са много емблематични, когато говорим за свободно, открито и мултикултурно общество. Франция винаги е била много активна в защитата на човешките права и свободи. Тя е ангажирана силно в битката срещу "Ислямска държава". И вероятно това е една от причините.
Французите дават своя отговор с твърдата си позиция срещу екстремизма в защитата на ценностите на републиката. Те никога няма да се огънат срещу заплахите на тероризма.
- Виждаме въвеждане на извънредно положение, засилени проверки по границите. Има ли опасност Европа да се капсулира, има ли риск желанието за сигурност да надделее над желанието за демокрация?
- Мисля, че европейските държави и конкретно Франция ще намерят своя баланс. Там демократичните инстинкти са много дълбоки.
От друга страна, проблемът е сериозен, опасността е реална и глобална, асиметричните заплахи, както ги наричат специалистите, днес са очевидни и отговорът трябва да бъде даден по много по-различен начин, отколкото спрямо една традиционна заплаха срещу сигурността.
- Атентатите станаха в навечерието на Форума на лидерите в ЮНЕСКО по повод на 70-годишнината на организацията. Трябваше да дойдат много световни лидери, но част от тях отложиха визитите си. Ще има ли някаква промяна в програмата на честванията?
- Атентатите, които станаха два дни преди отбелязването на 70-годишнината на ЮНЕСКО, може да се каже, че помрачиха по-скоро нашия тържествен тон, но от друга страна, укрепиха още повече решимостта и убедеността ни в значението на мандата на нашата организация. Защото тя е създадена да отстоява ценностите, които терористите искат да унищожат - човешкото достойнство, човешките права, опазването на културното разнообразие и толерантността, възпитаваме младото поколение в дух на солидарност. Това затвърди убедеността и вярата ни, че в XXI в. ЮНЕСКО има още по-голямо значение. Вярно е, че от съображения за сигурност някои посещения ще бъдат отложени, но на практика форумът продължава и извън заседанията на 16 и 17 ноември, защото ЮНЕСКО ще посетят повече от 10 държавни и правителствени ръководители през 10-те дни след Генералната конференция. Така че нашият отговор е една още по-силна мобилизация за опазване на културното наследство и за възпитание на младото поколение в дух на толерантност чрез образование.