• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Само 10% от хората с увреждания в България работят

Само 10% от хората с увреждания в България работят

София /КРОСС/ Над 1 милиард души по света са с увреждания. В България точният им брой не е ясен - предполага се, че са около милион, като едва 10 на сто от тези в трудоспособна възраст работят.
В световния ден на хората с увреждания ще ви разкажем за специализираните предприятия, които ги наемат, за трудностите, с които се сблъскват и за това колко помага държавата.
Преди 6 години животът на Величка Колчева се преобръща. Започва най-трудната й битка - за още и още глътки въздух. „Преди 6 години бях оперирана от рак и така станах по стечение на обстоятелствата инвалид и се запознах с неволите на един инвалид", сподели жената.
Тя е собственик на предприятие за кройки на връхни дрехи. След тежката диагноза решава да го превърне в специализирано предприятие, в което 30% от работниците са с увреждания.
„Ако аз нямам работа за всички останали, които може и да са по-добри от инвалидите, аз съм длъжна да съкратя всички останали, но не мога да пипна инвалида, т.е. работодателят не може да бъде упрекнат, че не наема инвалиди", казва Величка Колчева.
Предприятията на и за хора с увреждания в България са около 130. В тях работят около 2000 души с увреждания. Държавата възстановява част от осигуровките на персонала, преотстъпва и данък печалба. „В интерес на истината, няма пари за толкова много неща и предполагам, че се опитват да правят най-доброто", смята Колчева.
Оцеляването на 1/4 от тези предприятия обаче е под въпрос заради промени в европейския регламент за държавна помощ, с които тя се ограничава за предприятията с общ собственик, каквито са общинските например.
„Имаме уверенията, че ще се работи в тази посока, че ще получим подкрепа, но реалната картина е, че към момента, което е края на годината, решение на този въпрос няма, а е можело да се реагира още когато се е разглеждал новият регламент от нашите представители в ЕК", обясни председателят на Националната федерация на работодателите на инвалиди Елка Тодорова.
Полша, например, е реагирала навреме и сега няма проблем с държавната помощ за такъв тип предприятия. У нас на около 30 вече е спряно възстановяването на осигуровките. Не е ясно и дали ще могат да кандидатстват за финансиране с проекти през 2015 г.
Отскоро съществува специален интернет сайт, чрез който се продават стоки, изработени от хора с увреждания: shop.nfri.bg. Името на кампанията е „Произведено от хора с увреждания в България".
Сега дори има предколедни намаления, така че всеки който иска да помогне, може да го направи и по този начин, съобщава bTV.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Ако към тях се добавят хората със сексуални увреждания, процентът е доста по-приличен.

03.12.2014 22:34:53

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.