- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Минималните осигурителни доходи не влияят негативно върху заетостта
22 Август 2014 | 12:43
/КРОСС/ Минималните осигурителни доходи (МОД) и минималната работна заплата (МРЗ) не влияят негативно върху заетостта. Това стана ясно от представеното днес в МТСП изследване за влиянието на МОД върху заетостта. Проучването обобщава мненията на 2525 работодатели и 3500 работници и служители и се реализира по поръчка на МТСП.
„57.3% от анкетираните в изследването смятат, че МОД не влияят негативно върху наемането на млади хора, а 58.4% са на мнение, че МОД не възпрепятстват наемането на нискоквалифицирани лица", съобщи ръководителят на изследването доц. д-р Емилия Ченгелова от Института за изследване на обществата и знанието към Българската академия на науките.
Тя посочи, че 53.3% от работодателите не смятат МРЗ за фактор за намаляване на заетостта. „58.1% от тях са на мнение, че МРЗ не влияе върху решенията за освобождаване на нискоквалифицирани работници", допълни Ченгелова.
Директорът на дирекция „Жизнен стандарт, демографско развитие, политики и стратегии" Веселин Инджев съобщи, че към момента в 36 икономически дейности работодателите и синдикатите са постигнали споразумения за МОД за 2015 г.
„Тези сектори обхващат около половината от работниците и служителите", поясни Инджев. Той посочи, че в няколко икономически дейности е договорено запазване размера на МОД и за следващата година.
Сред тях са производство и пренос на електрическа енергия, строителство на автомагистрали, пътища и самолетни писти, преносни разпределителни електрически и далекосъобщителни мрежи и в системата на Централния кооперативен съюз.