- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Диабетът в световен мащаб има измеренията на пандемия
14 Ноември 2016 | 20:25
/КРОСС/Г-жо Котева, достатъчна ли е грижата за децата и младите хора с диабет, осигурявана от НЗОК при липса на сензори за диабетно болни у нас?
Помпите и консумативите за тях все още не са достъпни за всички болни, но и би трябвало помпата да бъде изписвана само от лекар специалист. Тя следва да се ползва само по негова препоръка, а не просто като лукс или удобство за пациента. Инсулиновата помпа не отнема ангажимента към диабета, напротив - ти трябва да бъдеш много по-отговорен, помпата не те прави по-безотговорен. Според нас на първо място трябва да бъде увеличен броят тест ленти за всички, да имат еднакъв достъп всички, да имат възможност за тези консумативи към инсулиновите помпи, но само по предназначение на специалист, да има възможност също така всеки да получи сензор за измерване на кръвната захар. Знаем все пак в каква държава живеем и дори и да не могат тези сензори да бъдат покрити на 100% - една част от тях да бъде покрита и да имаш възможност да си закупуваш консуматива. Те биха спестили много на държавата от усложнения. Едно такова проучване, ако се направи със сензори, до колко положителни неща ще доведат тогава. Касата и здравното министерство ще разберат, че даването на малко повече пари в началото спестяват много повече в последствията.
Диабетът е заболяване, което харчи много пари, там където вече са настъпили усложненията и там където се налага да бъдат правени трансплантации. Ако ние вложим достатъчно пари в превенцията и в началото на заболяването - ще бъдат спестени много повече в последствие.
Колко са децата с диабет у нас?
Около 2 хиляди. Няма точна статистика, тъй като непрекъснато броят се променя. Сега може да са навършили пет деца 18 години и за тях вече се полагат 300 тест ленти, които стигат за нищо. Това означава да се мери кръвната захар един път в деня за една година. Този, който е инсулинозависим, трябва да измери нивото на кръвната си захар, за да знае каква доза да бъде поставена.
На какво място е България според европейския диабетен индекс?
Ние пак сме на опашката. За съжаление от много години ние сме на 29-то място.
Защо 200 хиляди българи са засегнати от диабет, но не знаят?
Това се случва така, заради факта, че те не са си направили изследвания, за да установят завишените нива, а те всъщност може да имат и съответните усложнения. Затова ние винаги казваме - поне веднъж в годината си правете изследване на кръвната захар. Дори и да не го покрива НЗОК, то не струва много - направете си едно изследване на кръвната захар.
Лице на кампанията "Диабетът през моите очи" е алпинистът Боян Петров, който също живее с диабет.
Той е винаги с нас, защото е като акумулатор, който зарежда децата. Затова, защото в негово лице децата виждат как може да постигнеш своята цел и мечта и без да ти пречи диабетът. Диабетът не е твоята пречка.
Диабетът обаче е едно от социалнозначимите заболявания, на което внимание отделя дори ООН, защо?
В световен мащаб заболяването се развива бързо и много хора са засегнати от това заболяване, което не е епидемия, а пандемия за съжаление. У нас 460 хиляди души живеят със заболяването, 10% от тях са инсулинозависими, като реално детският диабет - тип 1 се проявява в ранна детска възраст до 30 години.
Само храненето ли води до диабет?
Не само храненето, но и липсата на движение и начинът на живот като цяло, който е много по-различен в сравнение с този в годините назад. С технологиите хората спряха да се движат и да правят всичко това, което са правели преди.
Стана ясно, че хората с диабетно стъпало могат да останат без лечение?
Не съм запозната с техния проблем, но това диабетно стъпало се проявява, когато контролът над болестта не е добър.
Тоест, сензорите за измерване на кръвната захар биха предотвратили подобно усложнение?
Да те са много важни и много полезни, защото те дават възможност 24 часа в денонощието да знаеш какво се случва с теб. Искам да кажа на всички, които диабетът се е появил в семейството им, да не се отказват, да не се предават, да следват мечтите си, да бъдат отговорни, да спазват всичко това, което техните лекари, са им предписали. Наистина сега животът им е много по-свободен и по-лек в сравнение с годините назад.