- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Захариева: Без независима прокуратура няма как да се случи съдебната реформа
28 Март 2016 | 08:58
/КРОСС/„До момента не съм направила нито един компромис с принципите си", заяви министърът на правосъдието Екатерина Захариева в сутрешния блок на БНТ на въпрос как отчита 100-те си дни като министър на правосъдието.
„От първия ден аз и екипът ми трябваше да действаме изключително бързо и прецизно. За две седмици успяхме да предложим на Министерския съвет структура на Съвет по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система, който утре ще проведе третото си заседание", каза министър Захариева.
По думите й срокът за приемане на промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ) ще бъде спазен. Първата част от промените вече са приети на второ четене от правната комисия в парламента, очаква се тази седмица да бъдат приети и в пленарна зала. „Готвим промени в Наказателно-процесуалния кодекс и закона за детско правосъдие. Промените в Търговския закон са публикувани за обсъждане. Убедихме Висшия съдебен съвет, че трябва да работим заедно по отношение на електронното правосъдие", допълни Захариева.
„Благодаря на премиера Борисов и правителството за подкрепата и затова, че реформата в съдебната система е поставена, като основен приоритет", заяви още правосъдният министър.
Захариева бе категорична, че ясно разписаните промените в Закона за съдебната власт, които вече се разглеждат в парламента, гарантират, че в правителството на съдебната власт - ВСС ще влязат най-качествените магистрати, а забраната за тайно гласуване и забраната за гласуване „въздържал се" ще доведат до носене на пряка отговорност. „Разписано е и как се отзовават членове на ВСС от професионалната квота, което е ново. Въвежда се и нова система за атестиране, с уеднаквени правила", каза министърът.
На въпрос, какъв е начинът магистратите-чиновници да останат в миналото, правосъдният министър заяви, че „системата може да се самоочисти само чрез назначения и кадрово израстване на качествени магистрати".
По отношение на правомощията на министъра на правосъдието, свързани с дисциплинарната практика във ВСС, Захариева припомни, че министърът може да предложи магистрат за дисциплинарно наказание, но не може да участва в гласуването на Съвета. За пример даде последния казус с бившия заместник-председател на Софийски градски съд Богдана Желявска, която бе предложена за дисциплинарно наказание от бившия министър на правосъдието Христо Иванов. „Решението за отказ на ВСС да й наложи наказание, според мен, не бе правилно и затова на свой ред обжалвах пред Върховния административен съд", обясни Захариева.
Попитана какъв е пътят за реформа в прокуратурата, тя отговори, че промяна в законодателството трябва да гарантира, че всеки прокурор взема решенията си само въз основа на закона, доказателствата и вътрешните си убеждения.
Министър Захариева ще открие обновения корпус на затвора в Стара Загора днес в 13:00 часа.
Ремонтът се финансира от Норвежкия финансов механизъм /НФМ/ 2009-2014 г. и е на стойност 889 385,08 лева. Изпълнител е Държавно предприятие „Фонд затворно дело".
Килиите са изцяло ремонтирани и във всяка една от тях е изградена тоалетна. Обособени са санитарни помещения с постоянно течаща топла вода. Сменени са дограмите, ВиК и електроинсталацията.
Такъв мащабен ремонт в Старозагорския затвор се извършва за пръв път от неговото построяване през 1932 г.
На откриването ще присъстват още заместник-министърът на правосъдието Красимира Филипова, временно изпълняващият длъжността главен директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията" Свилен Цветанов, директорът на затвора Иван Карушков, представители на местната изпълнителна власт, магистрати.