- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Захариева: КТБ не трябва да се спасява с пари от държавата
12 Септември 2014 | 18:07
/КРОСС/ Поредицата от решения, които са взимани през годините в енергийния сектор, са довели до влошаване на ситуацията. Предприехме доста стъпки, за да се избегне по-нататъшното влошаване на ситуацията. Създадохме енергиен борд. В БЕХ бяха направени промени, каза пред bTV вицепремиерът Екатерина Захариева.
Тя добави, че вариантът да има режим на тока не е отминал и това щяло да стане не защото няма производство, а защото в дружествата липсват средства за неотложни ремонти.
Захариева каза още, че решението за увеличението на цената на тока ще бъде взето от ДКЕВР.
Силно се надявам регулаторът да направи професионално своите разчети, без натиск, да могат хората да си плащат тока. Няма как бедните да плащат тока на богатите, категорична бе тя. Трябва да разгледаме критериите, ако трябва - да променим някои от тях и да осигурим средства за тези, които не могат да си плащат сметките. Възможно е да има двустепенна повишаваща цена, каза още тя и добави, че в регулатора трябва да влязат експерти.
По отношение на „Южен поток" Захариева заяви, че най-притеснителното нещо в проекта е, че няма яснота какви ще са приходите от него, защото няма подписано споразумение за транзитните такси. По думите й плюсовете са, че диверсифицираме доставките на газ. Няма как да кажем дали проектът е изгоден, след като не знаем какви ще са приходите по него , категорична е тя.
Що се отнася до казуса „КТБ", вицепремиерът заяви, че е изключително важно да се установи истинското състояние на банката и хората да разберат истината.
Тя не се ангажира с отговор дали банката ще може да бъде спасена. Това щяло да стане ясно след внимателен анализ.
Най-важното е откъде ще дойдат тези пари. Това не трябва да е от държавата, защото това пак са нашите пари, подчерта тя.
На въпрос кога положението в държавата е било по-добро - сега, или преди година и половина, вицепремиерът заяви, че сега финансовото състояние на страната е по-тежко. Преди 1,5 година нямахме две спрени европейски програми. Сега плащаме от бюджета на строителите.
Орешарски ни остави над 8 млрд., но по-голямата част от тях ще отидат за текущи плащания.