- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Между първо и второ четене ще бъде създадена работна група по дискусионните текстове от антикорупционния закон
01 Юни 2016 | 20:06
/КРОСС/ Работна група по дискусионните текстове от антикорупционния закон да бъде създадена между първо и второ четене, за да се приемат текстовете с максимално широко съгласие и антикорупционните политики да се прилагат с голяма подкрепа, предложи при представянето на антикорупционния закон днес на заседанието на правната комисия вицепремиерът Меглена Кунева. Предложението бе прието от председателя на правната комисия. Кунева добави, че общественото очакване за ефективна борба с корупцията е много високо и разчита народните представители да отговорят на очакването на избирателите си като демонстрират при гласуването широка подкрепа за антикорупционния закон.
Кунева подчерта като положителен и категоричен знак присъствието на председателите на Сметната палата и КОНПИ при гласуването на закона.
Тя посочи, че законът е насочен към високите етажи на властта, разширява кръга на хората, подлежащи на проверка, урежда създаването и дейността на единния орган - Бюрото за предотвратяване на корупцията, работата на инспекторите в него, както и подаването на декларациите за имущество и конфликт на интереси от страна на задължените лица. Намалили сме прага на несъответствие между имущество и доходи от 250 хиляди на 120 хиляди лева, уредили сме процедурата на проверките на имуществото на хората на висши публични длъжност, предвидили сме прага за деклариране на имущество и доходи на 10 хиляди лева. При пропуски хората ще могат да си коригират декларациите в 14-дневен срок, обясни Кунева и добави, че е регламентирано и фактическото съжителство, което е сред новостите в закона.
По повод забележките на АБВ, че няма анализ на проблемите до този момент и очакваните резултати, Кунева им припомни, че са подкрепили Стратегията за борба с корупцията и преди да променят политическия си път са казали, че ще подкрепят закона.
Преди 2 дни имахме среща със заместник-генералния секретар на Европейската комисия, която даде недвусмислен знак за пътя, по който България трябва да поеме за постигане на върховенство на закона, каза Димитър Делчев, секретар на ПГ на Реформаторския блок и член на правната комисия.
Не е нужно нито ЕК, нито посланици да ни казват, че този закон е нужен, каза той. Обикаляйки страната, всеки чува, че безработицата, бедността са последица от корупцията най-вече от висшите етажи и ние трябва да се справим с този проблем, добави Делчев.