- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Проф. Минеков: Знаят ли протестиращите за какво служи Комисията по културата
14 Декември 2014 | 15:02
/КРОСС/ Необходими са закони, които да управляват парите в културата, заяви проф. Велислав Минеков в интервю за предаването на БНР „Неделя 150": „Бедата на парите в културата е, че може да бъдат сипвани, независимо от размера им, в бездънен кладенец. Колкото и да покачвате тези средства, те може да бъдат разпилявани. Необходими са закони, които да управляват тези пари. Първо - евентуално държавните субсидии, които са минимални. Второ - нормално действащи закони, които да подкрепят меценатството - така, както е в Европа. Ако у нас съществува достойно меценатство, ако има условия за меценатство, ако бъде предложено корпоративно меценатство, тогава парите ще се удвоят от самосебе си. Не трябва да се разчита на бюджета, че ако се стигне до 1%, тези пари ще се насочат по правилния начин и в правилното място".
„Комисията по културата и медиите е натоварена с предразсъдъци по отношение на протестиращите срещу избора там. Беда е, че много малко от тези, които протестираха или протестирахме, знаят за какво служи тази комисия. В действителност те се чувстват заплашени по някакъв начин. Единствената заплаха е, че тази комисия - така, както и през последните 25 години, няма да свърши нищо. А очакванията са точно там да има законопроекти, очаквана е промяна - Закон за изменение и допълнение в Закона за културното наследство или нов закон, защото той е недействащ, напротив - той действа в услуга на престъпници. Трябва да има нов закон на мястото на Закона за закрила на българската култура, който е комичен, абсолютно недействащ, на мястото на което да се появи Закон за подкрепа и развитие на българската култура. Ако се появи такъв закон, министърът и министерството е застрашено, т.е. трябва да има министър, който да пристъпи към самоубийствени действия и да се реши на закони", посочи Минеков.
Председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров беше посочен от Полина Карастоянова като потенциален съветник на комисията. Пред „Хоризонт" той обаче каза, че не е чул за подобно нещо. Той предупреди, че усилията на българските археолози, заради лошото законодателство, отиват на вятъра:
„Трябва изключително внимателно да се премисли фактът, че хората, които са открили нещо, по някакъв начин трябва да бъдат ангажирани и в неговото поддържане и с неговото разширяване. Другото нещо - всички тези разрешителни за провеждане на разкопки, за начина на опазване на предметите...Ние просто се отнасяме много небрежно към това, което се намира под нас. Трябва да се намери някакъв начин всичко събрано от някои колекционери да бъде възможно да бъде показвано по-свободно на българската нация".