- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
„Зелени закони” и министър И. Василева обсъдиха процеса на оценка на природозащитното законодателство на ЕС
11 Ноември 2015 | 11:32
/КРОСС/ Позицията на България в процеса на оценката на природозащитното законодателство на ЕС (Директива за птиците и Директива за местообитанията) бе тема на среща на природозащитници с министъра на околната среда и водите Ивелина Василева, проведена по искане на „Зелени закони" във вторник, 10 ноември, съобщава пресофисът на инициативата.
На срещата присъстваха още ресорният зам.-министър на околната среда и водите Бойко Малинов и директорът на Дирекция „Национална служба за защита на природата" Мирослав Калугеров.
От страна на природозащитната общност присъстваха Тома Белев, Любомир Костадинов, Стефан Аврамов и Ирина Матеева.
Процесът на оценка е воден от Европейската комисия и се очаква да завърши през 2016 година.
Представителите на НПО потвърдиха позицията си, че природозащитните директиви на ЕС са сред най-перспективните и успешни политики за опазване на природата в света. Натура 2000 осигурява достатъчно гъвкавост за устойчиво икономическо развитие, като в същото време е работещо доказателство за природозащитни успехи и изключителна ефективност, когато е приложена изцяло. Това мнение се споделя и вече беше подкрепено от представители на научните среди, фермерите и други заинтересовани страни на работна среща, организирана от инициативата „Зелени закони" и коалиция „За да остане природа в България".
По време на срещата беше обсъдена и подписана „Позиция на българската природозащитна общност по оценката на природозащитното законодателство на ЕС (Директива за птиците и Директива за местообитанията)". Позицията тепърва ще бъде разпространявана с цел набиране на подкрепа от по-широк кръг заинтересовани лица и институции.
Министър Василева потвърди тезата, че рамката и целите на европейските Директиви за Натура не трябва да се променят. Както е известно, директивите поставят именно целите пред страните членки, които са гъвкави в тяхното осъществяване чрез националното законодателство, указанията на Европейската комисия и ефективното им прилагане. Министърът изясни, че МОСВ застъпва позиция за усъвършенстване на прилагането, а не отваряне на директивите.
В обща позиция девет страни от ЕС се застъпиха за природозащитното законодателство и акцентираха на това, че основният проблем не са директивите, а тяхното прилагане. Министър Василева разясни, че България не е била поканена да се присъедини към писмото, но позицията на страната не е в принципно противоречие с изразените в писмото тези.
Страните се съгласиха, че и междинният преглед на Европейската стратегия за биоразнообразие до 2020 г., публикуван миналия месец от Европейската комисия и показващ продължаващата загуба на биоразнообразието, обуславя нуждата да бъде подсилена подкрепата за Натура 2000. Министерството ще организира в началото на декември 2015 г. широка среща с представители на заинтересованата общественост, на която да се обсъди прилагането на природозащитното законодателство и да бъдат представени резултатите от конференция, насрочена за 20 ноември в Брюксел. На конференцията се очаква Европейската комисия да отчете резултатите от обществените консултации в процеса на преглед на пригодността на Директивите за Натура 2000.
МОСВ и неправителствените организации ще продължат диалога с цел подобряване ефективността на прилагането на природозащитното законодателство.
„Зелени закони" е инициатива на организацията с нестопанска цел „Сдружение за изследователски практики". Тя цели да осигури дългосрочно формулиране на устойчиви политики за управление на природните ресурси в пет области, в които експертите ни препоръчват законодателни промени: биоразнообразие и гори, енергетика, климат, управление на територията, селски региони. Инициативата се осъществява чрез проект „Граждански мониторинг за по-зелени закони и устойчиво управление на природните ресурси", финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 година.