• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Иван Нейков: Трябва да обсъдим дали да продължаваме с модела на минимален осигурителен праг

Иван Нейков: Трябва да обсъдим дали да продължаваме с модела на минимален осигурителен праг

/КРОСС/ Струва си да се обсъди дали да се продължава с модела за определяне на минимален осигурителен доход, посочи в интерзю за "Хоризонт председателят на Българския институт по труда и социалната политика Иван Нейков. Той уточни, че този модел е създаден в България преди 15 години и допълни:

15 години в днешния свят не са малък период от време и би могло да бъде поставени началото на една дискусия дали да продължаваме по този път, още повече че се натрупаха и някакви не много обясними деформации. Например може работодателят да плаща по-малка заплата от дохода, на който ще осигурява. Примерно, ако в нашия отрасъл минималният осигурителен праг е 600 лева, това означава, че работодателят може примерно да ни плаща 500, обаче трябва да ни осигурява на 600. Това вече са деформации, това вече не говори добре въобще за идеята и затова си струва да се върнем на масата за преговори и да започнем да го обсъждаме.

От друга страна тезата на работодателите има добра и не толкова добра страна, коментира Нейков. - Добрата страна е, че те обвързват въпроса за минималните осигурителни прагове с въпроса за начина на формиране на минималната работна заплата. Ето това вече е много сериозен проблем, защото повече от 7-8 години има много предложения за формиране на минималната работна заплата. Всъщност много правителства приемат, че административният подход е най-добрият. Всъщност няма модел, по който да формираме минималната работна заплата. Естествено е да има съпротива от страна на работодателите. Това, с което работодателите не са прави - под техен натиск в продължение на много години имаше намаляване непрекъснато на размера на осигуровките с тезата: "Като намалим осигуровките, работодателите ще увеличат работните места". Всъщност това не стана. Нямаме го новите работни места, но имаме огромния дефицит в НОИ.

Иван Нейков оцени като недобра идеята на работодателите за нулева година до въвеждането на нов модел за определяне на минималната заплата и осигурителния праг.

Отлагаме проблема във времето без да го решаваме. Ще натрупаме още деформации. Според мен, ако се седне сериозно, би могло буквално в рамките на няколко месеца, може ни сме на границата на възможностите да въведем новия механизъм, който да действа от 1-ви януари 2017, но нямам никаква пречка минималната работна заплата да бъде въведена от всяко първо число на всеки месец, коментира той. 

Иван Нейков очаква повишаване на напрежението в следващите месеци по отношение на исканията на работодатели и синдикати.

По-скоро ни чака една гореща есен. Натрупаха се, както се казва във фуния катастрофични филми, условия за перфектна буря се натрупаха. Ще има избори, а нашето правителство е показало, че като излезеш и повикаш малко, проблемът ти се решава. Затова очаквам ,че есента ще се натрупат и такива подходи и такива стъпки и от страна на синдикати, и от стана на работодатели, за да се стигне до някакво раздвижване на нещата, каза още той. 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.