- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Работодателите искат отмяна на минималната заплата и добавката за трудов стаж
24 Юли 2017 | 14:31
/КРОСС/ Председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че синдикатите не са спрели да търсят начини как без да работим повече, да станем по-богати, предава news.bg.
Той призова за отмяна на минималните осигурителни доходи - механизъм, който отново има само в нашата страна и води до обратни резултати.
Велев допълни, че синдикатите приличат на "човек застанал на брега на реката, който говори на водата - течи, течи". По думите му, вместо да търсим решение как да ускорим икономическия растеж, как да повишим производителността, уменията и навици на хората, се занимаваме с измисляне на начини как да работим по-малко и да получаваме повече: "Е, няма такива начини. Единственият начин е да се работи повече и по добре и да се краде по-малко".
Велев коментира, че синдикатите са лъжели сутрин и вечер как ще замръзнат заплатите. "Нашето предложение беше и е класа да се включи в основната заплата, т.е правилно е да се каже, че основните заплати ще се увеличат, а не че заплатите ще се намалят", уточни Велев.
Той посочи, че по време на преговорите през 2006 година те са казали, че ако административно се разпрострат минимални осигурителни доходи и нарастването им в икономически дейности, в които няма споразумение, те повече няма да се споразумяват. "Не само,че бяха разпространени административно, но бяха разпространени с манипулативно висок процент - такъв, който съответства на минималната работна заплата и в икономически дейности, където бяха договорени по-ниски модове от синдикати и работодатели", каза Велев.
През 2016 г. са отказали преговори и няма нито едно споразумение за минимални осигурителни доходи, което да важи за тази година. "Затова минималният осигурителен доход нарасна с 2.5% единствено за сметка на административно увеличения ръст на минималната работна заплата", каза Велев.
Той сподели, че неквалифицираният труд се оценява по-високо от квалифицирания. "Един общ работник, портиер или хигиенист получава по-висока заплата от млад учен".
По думите му последните години има отлив на чуждестранни инвестиции. "Не, ние няма да сваляме правителството. Обратното - ние го подкрепяме с всички сили", каза Велев.
Изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев изрази становището, че не са против годишните добавки върху заплатите, а против начина, по който те се начисляват административно върху заплащането.
"2016-2017г. (първо тримесечие) средната работна заплата е нараснала 9.8%, което средно е 100 лв. месечно.", добави Данев. Според него това означава 16 пъти повече от административно наложената добавка от 0.2 на 100. По думите му, БВП е нараснал 3.6 на 100.
"Ние ставаме все по-необразовани, все по-мързеливи, с все по-ниски умения и компетентности, които пъдят инвеститорите", допълни Данев. Той посочи и предложението им до минстър-председателя - след като реши, че трябва да бъдат запазени добавките, да въведе отново доплащането за прослужено време и за държавните служители, което е отменил 2012г., "за да няма дискриминация".
"Второ - както въведохме административно определяне на минимална работна заплата, минимална пенсия, добавка за прослужени години и т.н, да направим задължително увеличение на инвестициите и задължително увеличение на БВП", предложи Данев.
С всички тези аргументи работодателските организации настояват и да се отмени допълнителното възнаграждение за трудов стаж. В момента добавката за стаж вдига заплатите с около 0,6% годишно, което според тях води до парадокси като например - чистачка с 20 години стаж получава заплата колкото на млад учен.
Работодателските организации призоваха ако добавката стаж не отпадне, то в противен случай тя да бъде върната и за държавната администрация.
Председателят на УС на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев изрази личната си позиция, че синдикатите са вредни за България. Според него те пречат за развитието на икономиката. Домусчиев заключи, че там където няма синдикати бизнесът върви.
В края на пресконференцията Васил Велев описа ролята на синдикатите, чрез любимата детска приказка на децата му "Трите прасенца"- живеели си в кочината, докато синдикатите решили, че всяко от прасенцата ще получава по равно, по 1000 лв. заплата. След това обаче работливото прасенце решило да напусне страната ни и заминало за чужбина.
Пред журналисти Велев обяви, че българските работодатели ще се срещнат с премиера, на която ще изложат своето виждане как да се ускори икономиката, за да се увеличат доходите на хората.