- 06 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8991
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0891
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
КНСБ: С минимум 100 лева трябва да нарастват заплатите всяка година
04 Декември 2017 | 13:31
/КРОСС/ Над 680 млн. лева повече за заплати са заложени в бюджетния сектор през следващата година. Това отчитат от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
Какво означава това на практика и в кои сектори ще бъде най-ниско увеличението. Това, което са изчислили от синдикатите, че всяка година заплатите трябва да нарастват с минимум 100 лв. не само в реалния, но и в бюджетния сектор. От синдикалната организация също така смятат, че реалното увеличение би трябвало да е 20%, но реално биха могли да бъдат постигнати между 5 и 7%.
Миналата седмица депутатите приеха на второ четене държавния бюджет, в който са заложени с 330 млн. повече разходи за увеличение на учителските заплати, със 155 млн. повече за увеличение на заплатите в армията и в МВР.
„На 60% сме си изпълнили исканията. Но е важно, че всички започнаха, не само да говорят и да искат, но и да получават увеличение на заплатите и смятам, че това ще продължи и заради нашия натиск и зареди горещия пазар на труда, в който липсват кадри", коментира шефът на КНСБ Пламен Димитров.
Това, което обясниха синдикатите още, че очакват през следващата година да има проблеми със заплатите в сектор "Земеделие". В изпълнителната агенция по горите дори се очаква да има намаление. Дали това ще се случи е въпрос на преговори.
Освен това продължава силното подоходно разделение на работещите българи - близо една четвърт от наемните работници или около 600 000 души получават заплата под средната за страната. От тези 600 000, 403 000 са работещите на минимална работна заплата, като концентрацията на хора, наети на минимално възнаграждение е най-висока в сектора на хотелиерството и ресторантьорството - близо 38 процента от всички заети, както и в сектора на строителството - около 24-25 процента. По думите на Димитров увеличението на наетите на минимална работна заплата в хотелиерството и ресторантьорството е с два пъти повече през тази година спрямо миналата, когато те са били 17 на сто. Той посочи, че това може да знак за "посивяване" на сектора.
Най-ощетеният сектор според КНСБ е земеделието, като в разходите за министерството има известно увеличение, но то компенсира увеличението на минималната работна заплата. С 2 млн. лева са се увеличили парите за "Напоителни системи". Според Пламен Димитров най-лошата новина е, че средствата за Изпълнителната агенция по горите са намалени с 1,7 млн. лева, което според синдиката може да доведе до съкращения и дори до намаление на заплатите, които и без това са "мизерни".
През третото тримесечие на настоящата 2017 г. отчетеният ръст на средната работна заплата в частния сектор е от 11 процента, докато в обществения е 7,9 на сто. В някои браншове повишението на заплатите на месечна база е с над 200 лева. Според Пламен Димитров това нарастващо ускорение на заплатите се дължи най-вече на липсата на кадри, като тя в някои сектори може да бъде оценена процентно в двуцифрени числа.
Средно с около 12 до 15 процента са по-високи заплатите и там, където има колективни трудови договори - или за около 33 процента от всички наемни работници.
КНСБ продължава да настоява за стартова заплата за висшист от 700 лева и за минимална работна заплата поне 50 процента от средната работна заплата.