- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Според Екатерина Захариева хаос със съдебните заседатели няма
01 Септември 2016 | 15:04
/КРОСС/ Правосъдният министър Екатерина Захариева не споделя притеснението на председателя на Софийския районен съд (СРС) Методи Лалов, че промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ) по отношение на съдебните заседатели водят до хаос. Според Лалов въведеният случаен избор на заседатели е добро решение, но няма създадени правила и в момента заседатели в СРС масово напускат, защото така не могат да планират графика си, а недостигът им може да доведе до блокиране на съда.
Захариева обаче е категорична, че всичко е въпрос на организация, която трябва да въведе всеки председател на съд, а правилата ще бъдат изготвени в шестмесечен срок и дотогава може да действа старата система на избор чрез жребий.
"По закон ВСС има задължение в шестмесечен срок да изготви правилата и е ясно, че в този срок ще се прилагат старите правила. Мисля, че до края на септември би трябвало да се промени софтуерът, който вече действа единно за всички съдилища. Има председатели на районни съдилища, които прилагат случайното разпределение на съдебните заседатели и е въпрос на организация на конкретния ръководител да организира така разпределението и графика, че да не се случват проблеми. В крайна сметка това е негова отговорност", каза правосъдният министър пред БНТ.
Председателят на СРС потвърди позицията си, че в момента е създаден хаос в съда, който и без това "ври от проблеми" и има нужда от подкрепа от не една и две институции. Според Методи Лалов проблем е именно липсата на заложен срок, в който новият закон не се прилага, докато се създадат условия за действане на новия режим за избор на заседатели.
Относно предложените промени в НПК тя изтъкна, че основната цел, която се преследва с тях е ускоряване на процеса и борбата с корупцията по високите етажи на властта. Като съществени изменения Захариева открои възможността само в разпоредително заседание на първа инстанция делото да може да се връща на прокуратурата и добави, че това е мярка за "дисциплиниране на страните".
Друга важна промяна според нея е възможността за дистанционен разпит на вещи лица, защото експертите са малко и невъзможността да присъстват на заседания често води до отлагане на дела. Относно въвеждането на императивен двумесечен срок за изготвяне на мотивите, Захариева каза, че той е въведен, както след съобразяване с тежестта на делата и изискването за написване на качествени мотиви, така и с желанието да се преодолеят проблемите с неоправданите забавяния на съдиите при изготвянето на мотивите.