• 29 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Борисов: Сега е моментът да покажем на Европа, че Балканите не генерират проблеми

Борисов: Сега е моментът да покажем на Европа, че Балканите не генерират проблеми

/КРОСС/ Политическият елит на Балканите усеща, че сега е моментът да демонстрираме разум и да покажем на Европа, че не генерираме проблеми, а успехи и места за добри инвестиции. Това каза министър-председателят Бойко Борисов по време на 12-ата годишна среща на бизнеса с правителството „Големите въпроси на 2018", предава „Фокус".

"Не обичам да деля Балканите, защото така сме свързани, че всяка една държава може да генерира такова напрежение, че да срине останалите. Само преди години нещата, които се случиха в Косово, например. Така че България и Македония действително дадоха голям пример, че и на Балканите има страни, които въпреки големите противоречия, особено на тема "История", могат да си сътрудничат и да отворят пътя си напред. И другите държави трябва да направят така. Например Хърватия и Словения трябва да се разберат за това заливче - защото то е едно такова малко заливче, ако го видите на картата, ще се смеете, че ако влезете във водите в Хърватия, вече ще сте в Словения. А не може да се влиза по бански в другата държава. С ей такива неща се занимават", коментира Борисов и изрази надежда, че скоро двете държави ще решат този проблем.

Премиерът коментира и темата за инфраструктурата на Балканите.

„Каква беше оста досега - София-Истанбул, София-Белград, София-Солун и оттам нататък Балканите ги няма. Аз съм изключително благодарен, че дори на пресконференцията с Ангела Меркел се съгласихме, основната ос, която сме длъжни да направим, е София-Скопие-Тирана-Кьолн", каза още той.

Борисов изрази надежда, че в най-скоро време ще проработи и румънският модел и ще има правителство.

„Защото от много време правим срещи с румънските колеги и след 2 месеца те са в ареста един по един, един по един, един по един. И тамън се договорим за третия мост и търсим финансиране за другите два, и тях ги няма, защото влизат в затвора. Сега наново трябва да правим съвещания. А третият мост с Румъния е изключително важен, защото има много банки, които се натискат да дават кредити", каза още Борисов.

„Трябва да има жп линия, да има магистрала, защото като тръгнем да правим бизнес с Албания, Македония и др., ни трябват няколко денонощия, за да се пренесе един товар. А това е прекрасна част на Европа с може би най-добрите ареали за животновъдство, прекрасно място за туризъм и страхотно място за инвестиции. Ние трябва да им предложим инфраструктура, която ще създаде възможност за инвестиции, и трябва да имаме ясен план. Защото геостратегическите играчи не само са се вгледали насам, но и вече са тук, на Балканите. И съм щастлив, че моите колеги в Брюксел съзнават, че ако една част от Европа си я дадем просто ей така, няма на кого да се сърдим после, че ни е влязъл в задния двор - влиянието на Турция например, или на Саудитска Арабия, или на Китай. Не на последно място, тук са и газовите връзки - въпросът е дали България ще продължи да бъде газопреносна мрежа или ще стане само клиент. Считам, че това не е редно да го допуснем. Всички прогнози на анализаторите, че Украйна няма да бъде заобиколена, също се оказаха много грешни. И на 1 януари 2019 г. ние ще осъмнем с „Турски поток". Който инвестира, той ще има и влияние. Ние като държава много добре трябва да си направим сметката и запазвайки лоялност към НАТО и ЕС, дипломатично и спокойно да защитим своя интерес. Да загубим ние транзита в полза на Турция, Гърция и Италия не считам, че е нещо, което български политик би приел. А практиката показва, че там където има газопроводи - няма и войни", каза още той.

Относно възможностите България да се присъедини към Шенген и Еврозоната Борисов коментира:
„Всички, които работят с България, знаят, че ние сме най-дисциплинираните в ЕС що се касае до икономика и финанси. Надявам се, че европейското общество в по-голямата си част знае, че България се отнася много сериозно относно своите ангажименти. Ето например Холандия - холандски журналисти няколко дни снимаха на границите, че бежанската вълна на нашата граница е нула и се надявам, когато го види министърът на Холандия, да се зарадва. Защото всеки ден ми докладват, че вълната е нула на всички граници. Затова България е лидер и има самочувствие - защото ние правим само правилните и верните неща", каза още той.

Борисов посочи, че преди две години е бил в Софийския университет с една група студенти, които са били направили социологическо проучване какво излиза в съзнанието на чужденците, когато стане дума за България. "И какво излезе - че сме стреляли по папата. Виждаме колко е тежко, когато под едно внушение се развие една тема, тя продължава да стои вече колко години във времето. На нас ни трябва много по-дълго от други държави да се доказваме, за да ни повярват. Не казвам, че сме идеални, защото има случаи, когато правим и глупости", обясни премиерът.

Той посочи, че това, което държавата се опитва да прави навън, е пряко свързано с развитието на българската икономика.

„Защото тогава ще има български инвеститори, които ще отидат в чужбина. Отваря се огромен фронт за строителство", каза още той.

„Ние реално сме в Шенген, ние пазим шенгенската граница най-добре от всички. Пък и за какъв Шенген говорим - между Австрия и Унгария спират ли те като влизаш? Не те спират. Трябва да се преработи цялото споразумение. За нас като държава е важно, че всички европейски институции са заявили, че сме готови за Шенген. Има само една държава, която заради собственото си съхранение не иска да ни пусне. Защото ако утре влезе една бежанска вълна и ни потопят нас, вече няма какво да ги спре. И заради страх те ще го държат това. Защото не можеш да кажеш: „Страх ме е", а излизаш да говориш за върховенство на закона", каза още той.

Борисов коментира и темата за вота на недоверие към правителството.

„Вот на недоверие можеше да се направи по всяко време, не точно когато министрите ги няма, защото са в Брюксел и там взимат важни решения. Точно в този ден трябваше да се направи. Направихме го и какво, да отида да се обиждаме там на баща, леля и чичо".

Премиерът засегна и темата за реформите в образованието, които правителството предприе от началото на настоящата учебна година.

„Направихме промени на над 100 закона и наредби и се надявам реформата да бъде завършена скоро. Към 17 хиляди деца, които е трябвалo да бъдат на училище и не са ходили, сега вече с в класните стаи. Така че когато говорим за образованиe, представете си 17 хиляди гърла, които или заминават в чужбина, или се занимават с престъпност, или разчитат на социални помощи. Мога да кажа, че го направихме грамотно, защото страхът ни е този натиск върху родителите да изпращат децата си на училище да не бъде разглеждан по грешен начин. Благодаря и на учителите, искаме да можем да им плащаме повече, защото това са трудни деца и изискват много нерви и усилия от учителите", каза още Борисов.

По темата за протестите в защита на Пирин министър-председателят отново обеща, че идеята е да се строи само един лифт, независимо какво е разписано в новия план за управление на националния парк.

„Не може в Давос на един баир да има 10 лифта, а у нас да се правят протести само за един. И пак протест ще ми правят. Казвам им: „Хора, спрете се малко". Ето сега в Давос броя, броя, броя, броя - няма баир без 10 лифта. А ние искаме едно лифтче - само едно лифтче още да има. И протести, протести, протести за един лифт. Против съм конфликта между Зелените и една част от правителството, но за един лифт аз съм им дал гаранции. Една керемида повече няма да допусна да се направи. Ще следим процеса и ако има нещо, излизаме на протест и ние. Ние винаги сме били наистина „зелени", а не като някои зелени, които отвътре са червени - като динята", коментира премиерът.

Борисов посочи, че от сутринта се занимава и с темата за двата болни лъва, за която също се очаква да се състои протест днес.

„Казах им преди месеци като човек, който се занимава с животни, че не може брат и сестра, които имат генетични увреждания и има някакъв шанс за тях, ако отидат в приемния център, да ги държим тук. Но не, искаме си ги тях тук, а в зоопарка в София има още пет лъва, а във Варна пак се размножават. Харчим енергия, която излиза навън, за нещо, което е като черното и бялото. Не можем да кажем, че ще ги държим тук, защото децата ще им се радват. Ето имаме 6-годишния Асен - вече и имената им знам на всички!", каза още Борисов.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Аргументите на баварския вътрешен министър Йоахим Херман: "В никой случай Шенгенското пространство не бива да се разширява за сметка на сигурността на германските граждани". Министърът заяви това пред вестник "Велт ам зонтаг". Той вижда такава опасност заради "ширещата се корупция и проблемите с организираната престъпност" в България и Румъния.

30.01.2018 12:55:28

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.