- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Навръх празника си служители на затворите излязоха на протест из цялата страна
29 Януари 2018 | 08:52
/КРОСС/ В деня на професионалния си празник днес работещите в затворите и арестите излизат на пореден протест. Те настояват за достойни трудови възнаграждения и по-добри условия на труд.
До решението за протест се стигна, след като в четвъртък представители на Синдикалната организация на служителите в затворите се срещнаха с министъра на правосъдието Цецка Цачева.
На срещата е станало ясно, че няма отговор на техните искания за изравняване на заплащането им с това на другите работещи в сектор "Сигурност" и за увеличаване на щатните им бройки.
Протестът пред Софийския районен съд започна в 7:30 часа тази сутрин.
„Служителите на ГД „Охрана" и ГД „Изпълнение на наказанията" са дискриминирани и не получиха увеличенията, които се получиха в сектор „Сигурност", обясни пред камерата на bTV един протестиращите съдебни охранители - Ясен Тодоров.
Става дума за 100-те милиона лева, които прекратиха в зародиш МВР протестите в началото на европредседателството.
„С последното увеличение (5% при искани значително повече - б.р.) ни изравниха размера на заплатата с този на една чистачка в съда", посочи той. По думите му възнагражденията са „скочили" с 28-30 лв.
Има и други проблеми като липса на хора и липса на оборудване, които са особено болезнени в затворите.
Освен в София, днес протести ще има в още 14 града на страната, където има затвори и следствени арести.
В предаването „Преди всички" по БНР Георги Стоянов - член на УС на Синдиката на служителите на затворите в България, надзирател на затвора в Бобов дол коментира:
„Започваме годината с 5-процентно увеличение - това, което беше дадено за всички от правителството. Това е 30 лева на служител, което не е достатъчно и е подигравателно. Не смятам, че надзирателите си вършат по-лошо работата, отколкото колегите от МВР. Такава голяма разлика, а работим по един и същи закон - Закона за МВР".
Стоянов заяви, че заради съкращения през последните години в България има съдебни сгради без охрана, а в много затвори има недостиг на персонал.
„Защото в момента се случва така, че ние не можем да ползваме годишните си отпуски, натрупваме много извънреден труд, работим през ден - нищо, че всички говорят, че работим 24 часа и почиваме три дни... Това не е вярно. Истината е такава - работиш 24 часа, почиваш 12 и отиваш пак да работиш. Това са сериозни неща и наистина, да, затворите се охраняват на мускули", допълни Стянов.
Един от най-многобройните протести е пред затвора в Ловеч, където се събраха над 200 души. Заместник-председателят на синдикалната организация там Нейко Комитски посочи какво предизвиква недоволството на служителите:
„За пореден път сме излъгани. За пореден път сме прехвърлени в следващия бюджет. Обещания, които бяха поети от министъра на правосъдието лично за увеличаване на специфичните условия на труд и трудовите ни възнаграждения. Обещаха ни колкото да спрем да протестираме във връзка с европредседателството", обясни Комитски пред БНР.
Синдикатът на служителите в затворите и Синдикат "Охрана" обмислят и национален протест. Тепърва предстои да бъде решена на коя дата ще бъде той.