- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Няма документ, че "Южен поток" е преустановен, твърди Москва
05 Януари 2016 | 17:25
/КРОСС/Парадоксално е, но е факт, че „Южен поток" не е бил преустановен и формално няма нито един документ, който да говори в тази посока. Това заяви в интервю за кореспондента на БНР в Москва председателят на Комисията по енергийна политика в Руската дума Павел Завални. Той уточни, че когато се появи разрешение за проекта „Южен поток", той отново би се активизирал. Нещата просто били замразени.
Завални смята, че всички държави в югоизточната и източната част на Европейския съюз (ЕС) не са самостоятелни.
„Една страна - един глас, но какво означава този глас, когато всички в определена степен са в позицията на просещи. Те не създават общо благо, а са просто негови потребители и са просто просещи в ЕС", коментира Павел Завални.
По думите му тези, които създават и допринасят с нещо, те имат право на глас. Другите формално също имали право на глас, но в политически план нямали. Те трябвало да работят по-добре и по-ефективно, за да получат право на реален глас.
Запитан готова ли е Русия да се справи с ниските цени на световните пазари на нефт, които формират по-голяма част от руския бюджет, Завални отговори, че ще има периоди на високи и на по-ниски цени на петрола. На всеки 15 години имало подобни кризи в нефтения бизнес. Той коментира, че има спад на производството, после има и подем на цените. Експертът прогнозира, че има висока вероятност цените да започнат да спират своя спад, защото търсенето расте от година в година.
Павел Завални обясни, че Русия трябва да развива икономиката, доходите и то не само в нефтодобивния сектор, но и да се намалява зависимостта например в сферата на селското стопанство.
Завални коментира, че централноевропейските държави, които се обявиха против изграждането на „Северен поток" 2, преследват личните си политически цели. Всичко това ставало заради конкуренцията. Той е категоричен, че Москва трябва да има надеждност при транзитните доставки. Самият Завални не е сигурен, че Русия може да разчита на Украйна като транспортираща страна на газа и до европейския пазар.
„Имаше опити да се инвестира в украинската газопреносна система и от страна на Европа и САЩ, но никой не стигна докрай, а тя остарява и деградира. Мисля, че след 5-10 години просто ще се развали и няма да може да функционира", коментира Павел Завални. Именно заради това Русия търсела алтернатива как да стигне до европейските потребители. „Защо не ви дадоха на вас, в България, да реализирате такъв обходен маршрут", запита той.