- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Новият европейски финансов комисар ще се фокусира върху големите банки и техните рискови практики
19 Юли 2016 | 11:47
/КРОСС/ Новият комисар за финансовата стабилност, финансовите услуги и капиталовите пазари на ЕС Валдис Домбровскис заяви, че ще окаже натиск върху европейските депутати, за да продължат прегледа на структурата на големите банки, съживявайки по този начин инициатива, която може да доведе до забрана на някои рискови търговски практики.
Намерението ми е да разговарям с отговорните членове на Европейския парламент и да видим какво може да се направи, за да има нов напредък по това предложение, посочи Домбровскис в интервю за "Уолстрийт Джърнъл", позовавайки се на предложение пред парламента подобно на правилото в САЩ, известно като "Правило Волкър", което би могло да отдели някои банкови търговски практики от банкирането на дребно.
Бившият премиер на Латвия и заместник-председател на ЕК пое новия пост през уикенда от досегашния британски комисар Джонатан Хил, който се оттегли след гласуването за Brexit. Хил положи първоначални усилия за преглед на посткризисните правила и направи прощална реч, в която заяви, че най-голямата заплаха за финансовата стабилност в Европа е липсата на икономически растеж.
Спирайки във Вашингтон по време на първия си работен ден на новата длъжност, Валдис Домбровскис обсъди натиска, на който са подложени италиански банки, неговият дневен ред за създаването на финансови правила, както и варианти за политиката на финансовите услуги след гласуването на британците да напуснат Европейския съюз.
Той отказа да каже дали ще настоява за конкретни структурни промени в банките, но заяви, че да, общата идея е, да се справим с банките, които са прекалено големи, за да фалират.
Като европейски комисар, отговарящ за финансовите услуги, Домбровскис има властта да ръководи работата на бюрократите, които пишат предложенията за правила и да ги представи за одобрение пред Европейския парламент, след което отделните страни-членки на ЕС трябва да приемат гласуваните от парламента правила.
Подобно на своя предшественик, Валдис Домбровскис също определи анемичния икономически растеж като основен повод за загриженост. Той добави: Ако се вгледате в приоритетите на икономическата политика на ЕС, те са определени по начин, който да засили европейското икономическо възстановяване.
Европейският комисар отбеляза, че неговото послание е "преди всичко приемственост", добавяйки, че иска да направи книга с правила на европейския континент за "колкото е възможно по благоприятен икономически растеж", дублирайки или припокривайки правилата, обмислени от Джонатан Хил.
Той обаче предупреди в интервюто си за "Уолстрийт Джърнъл", че целта на прегледа не е да започне премахване на досегашната регулация в ЕС. Целта е да се види как можем да постигнем същите благоразумни резултатите, но чрез по-благоприятен за растежа начин, посочи европейският комисар.
Домбровскис заяви, че фокусът върху икономическия растеж е особено важен непосредствено след гласуването на Великобритания да напусне ЕС. Той заяви, че ЕС иска да остане близък партньор с Обединеното кралство, но британското правителство първо трябва да очертае, какви желае да се неговите отношение с единния блок в бъдеще.
Един от вариантите за Великобритания е тя да остане част от "вътрешен пазар" на ЕС за финансовите услуги, което да позволи на финансовите посредници да продължат да правят бизнес зад граница. Валдис Домбровскис заяви, че тази опция би била за предпочитане за икономиката, но в същото време тя носи политически пречки, тъй като Великобритания ще трябва да се споразумее със Съюза относно свободното движение на работна ръка и с други условия.
Той заяви, че Великобритания и ЕС могат да достигнат така наречените "споразумения за еквивалентност", при които британските правила са уеднаквени с правилата в ЕС и следователно биха позволили на фирмите да извършват трансгранични операции, предмет на тези правила. Тази възможност може да бъде само временна, но с оглед на факта, че Великобритания вече прилага регулаторната рамка на ЕС и ако тя продължи да го прави, вероятно би било възможно да се постигне по-бързо подобно споразумение.
Запитан за изпитващите проблеми италиански банки, Домбровскис заяви, че не би била необходима промяна на правилата в банковия сектор, ако страната се нуждае от помощта на ЕС. Има решения, които могат да бъдат постигнати в рамките на регулаторната рамка на ЕС, използвайки както регулацията на банковия сектор, така и правилата за подпомагане на страните - членки, посочи той.
Европейският комисар също така обеща да продължи политиката за обединение на капиталовите пазари, което започна Джонатан Хил, споменавайки за нови правила, целящи насърчаване на секюритизацията и облекчаване на пътя на фирмите за набиране на средства от публичните пазари.