- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Жаблянов: Мотивите в искането на оставката ми са образец за произвол, слабоумие и безпомощност
21 Февруари 2018 | 09:56
/КРОСС/ „Мотивите, които представи Данаил Кирилов, подписани от Цветан Цветанов, са образец на политически произвол, фактологическо слабоумие и политическа безпомощност". Това заяви от парламентарната трибуна народният представител от „БСП за България" и зам.-председател на парламента Валери Жаблянов, по време на дебатите по исканата му от парламентарното мнозинство оставка, предава „Фокус".
„За първи път виждам мотиви, в които няма посочен нито един член от Правилника за работа на Народното събрание, който да представя отстраняването на председателя и зам.-председателите от длъжност. Нито един член. Посочен е само чл. 155, който няма никаква връзка с днешната дискусия и с проекта на решение", коментира Жаблянов.
Според него мотивите за исканата му оставка показват още юридическа и политическа безпомощност.
„28 години от демократичното управление на България е един проспан и пропуснат период за българската десница. Един период, в който българската десница е готова във всеки момент да се фашизира, но никога да се демократизира", посочи още Валери Жаблянов от парламентарната трибуна.
Той се обърна към управляващите с думите: „Управлявате пряко волята на народа и ще платите за това".
Зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" бе категоричен, че всеки народен представител и всеки български гражданин може да има мнение и да се изкаже по договорите, които подписва българското правителство.
„Ръководството на Народното събрание не е единен политически орган. Аз съм представител на БСП и с нейната програма съм застанал като зам.-председател на НС, а не с вашата. Не можете да ми търсите сметка за това. На 1 февруари призовах да се почетат всички жертви на политическото насилие в България, които са факт, който не може да бъде отречен. С подобни мотиви дори и Народният съд не е работил", обяви Жаблянов.
„Народният съд е създаден във връзка с чл.37 от Търновската Конституция и с наредба-закон от 1944 г.", припомни Жаблянов.
Той цитира и публикация на в. Таймс от 03.03.1944 г., която заявява, че виновните за въвличането на България в Хитлеристката коалиция трябва да бъдат наказани.
„Не можете да намерите сили да кажете, че „Луковмарш" е фашистка проява, защото до вчера го подкрепяхте и продължавате да го подкрепяте. Не сте дясноцентристка партия, а се колебаете между демокрацията и авторитаризма. Вие трябва да спрете този позор за България", обърна се той към управляващите. „Вие се страхувате да излезете срещу съвременните нацисти и фашисти.
"Вие сте носители на едни от най-реакционните идеи в Европа", каза той.
Жаблянов добави, че се нуждаем от общи оценки за историята, демократичен консенсус и перспектива за бъдещето. „В случая не става въпрос за зам.-председателското място. Тук е големият въпрос за българската демокрация, защото Народният съд не е създаден в България след Втората световна война. Плурализмът на мненията е в основата на демокрацията", подчерта още той.
„Искаме да живеем в мир и цивилизовано общество, да изповядваме демокрацията. Ние, от БСП, се водим от мнението, че да си опозиция не е недостатък", посочи Жаблянов.
Той бе категоричен, че никога, при никакви условия не бива да се връщаме към онези години и затова още през 90-те БСП е поставила пред българското общество като приоритет националното помирение.
„И днес ние споделяме възгледите за необходимостта от помирение и общо отношение към жертвите на политическото насилие. В основата на историческите оценки трябва да стои дистанцията на времето, стремежът към историческа истина и човешката обективност", обяви Валери Жаблянов.
Той добави, че престъпленията към българския народ не трябва да имат давност и това е оценка на БСП. „Нито една друга партия не се е извинила на българския народ за своето поведение и грешни управленски решения. Конституцията на нашата държава от 1991 г. ми дава правото да кажа какво мисля за един или друг международен договор и моето лично мнение, за това, как трябва да изглежда българската политика. Дава ми право и да изразявам мнението на онези 1 млн. български граждани, избиратели на БСП", завърши Валери Жаблянов.
А иначе мотивите, които Данаил Кирилов представи са общо взето три, като в тях шефът на правната комисия видя нарушения:
"Първо - на 18 януари, когато в НС бе обсъждан договора с Македония, Жаблянов го квалифицира като "търгашество от най-ниска проба", "недоносче и измишльотина". С това принизи десетилетия усилия на двете държави да постигнат договора", каза Кирилов.
"Второ - не зачита авторитета на НС - по време на заседание на 1.02. грубо възпрепятства реда в залата и отдаването на почит към паметта на жертвите на комунистическия режим и възродителен процес. Демонстрира неуважение към парламентаризма.
Трето - има представителни институционални функции като зам.-шеф и е длъжен да утвърждава националния и политически авторитет на НС. Ние бяхме грубо възмутени от твърдението му за Народния съд. С това изявление се засяга оценката на демократичното ни общество и ценностите относно провеждането и последиците от Народно съд. Това засяга авторитета на НС. Ако желае да прави такива екстремни квалификации - да ги прави като редови депутат, като представител на 80 от депутатите, а не като представител на институцията", допълни депутатът от ГЕРБ.