- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Йотова организира конференция, посветена на Международния ден за борба с насилието срещу жените
19 Ноември 2014 | 15:02
/КРОСС/ Всяка четвърта жена в света е жертва на домашно насилие. Според УНИЦЕФ в последните няколко десетилетия повече от 60 милиона жени са убити от член на семейството си. В Германия около 50 000 жени и деца годишно търсят убежище в специализирани центрове. В България един милион българки са били насилвани физически, сексуално и психически, сочат последните изследвания.
Международният ден за елиминиране на насилието срещу жените е инициатива на ООН. 25 ноември е денят избран от Общото събрание на ООН на 17 декември 1999 година. Активисти от различни организации отбелязват 25 ноември, като ден срещу насилието, още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал, политически активистки в Доминиканската република, по заповед на доминиканския диктатор Рафаел Трухильо.
Темата за насилието срещу жените не слиза от дневния ред на различни европейски и международни институции, но все още не е намерено адекватно общо законодателство в тази посока. Илияна Йотова, евродепутат от Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент, заместник-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и член на комисията по правата на жените и равенство между половете организира конференция "Немият вик на насилието" в град Ямбол, където ще бъде разискван проблема в България и Европа. Сред присъстващите ще са Биляна Борзан и Мария Арена, депутати в Европейския парламент и членове на Комисията по правата на жените и равенство между половете, Яна Първанова , адвокат на свободна практика в град Ямбол, Екатерина Воденичарова - психолог, Татяна Павлова - областна дирекция на МВР - Ямбол, както и д-р Розалина Лачева, старши програмен ръководител в Европейската агенция за основните права.
Основен проблем за България е липсата на адекватно законодателство, като например определяне на нивата на насилие и съответните наказания в наказателния кодекс. Истанбулската конвенция е инициатива на Европейския съвет целяща да създаде европейска законодателна рамка за предпазване на жените от всички нива на насилие и ще бъде една от темите, обсъждани на конференцията. Конвенцията не е ратифицирана от много страни в ЕС, сред които България. Очаква се заключителният документ на конференцията да стартира подписка - гражданска инициатива за събирането на 1 милион подписа за стратегия за борба с насилието срещу жените, както и директива насочена конкретно към всеобхватна законодателна рамка за защита и превенция. Подписката също така ще настоява за подписване и ратифициране на Истанбулската конвенция. Първите подписи ще бъдат събрани от присъстващите на конференцията.