- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
В „Аспарухово” протестираха срещу строежа на социални жилища
12 Септември 2014 | 21:34
Варна /КРОСС/ Жители на „Аспарухово" излязоха на бунт срещу намерението на общината да строи социални жилища в квартала. Идеята е в блока да се настанят останалите без дом след наводнението през юни.
Над 140 души останаха без покрив след потопа на 19 юни. В дните след наводнението имаше недоволство срещу липсата на социални жилища, където да се настанят пострадалите. Сега недоволството е срещу планирания строеж на такива домове.
„Хората се притесняват, че ще дойдат представители на различни маргинални групи. Единствените, които ще могат да се възползват в рамките на квартала, това ще бъдат тези, които са имали незаконни постройки", обяснява организаторът на протеста Петър Николов пред bTV.
„Ние не искаме естествено такива хора, защото те не се грижат за себе си, няма да се грижат за собствеността, която им се подарява дори", коментира той.
Стотина души изразиха мнение, че блокът ще създаде проблеми в квартала. Дори хора, останали без дом, не искат да живеят в бъдещия блок. „Не го желая, той ще се напълни с малцинство", казва Иванка Георгиева.
Теренът, отреден за блока, се намира на най-пострадалата от потопа улица - Горна Студена, в ромската махала на квартала. Общината гарантира, че жилищата ще са само за хора от „Аспарухово".
„Ще бъдат направени 30 жилища, като в тези 30 жилища ще могат да се настанят до 84 души", обясни Ани Николова, от Дирекция „Европейски и национални проекти" към общината.
„Трябва да са бездомни или останали без дом вследствие на бедствието, трябва да бъдат картотекирани към района", допълни и Любомира Комитска от Дирекция „Социални дейности".
Но се оказва, че и в общината има разнобой. Според председателя на Общински съвет - Варна Иван Луков този проект не е предвиден за компенсация за хората от наводнението.
Блокът ще струва близо четири милиона лева - изцяло европейски средства. Трябва да е готов до следващия октомври. За целта обаче трябва да има обществена подкрепа.