- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Д-р Шарков представи в Милано идеята за данък "вредни храни"
28 Октомври 2015 | 15:00
/КРОСС/Българска делегация, ръководена от д-р Ваньо Шарков, заместник-министър на здравеопазването, взе участие в провежданата в Милано двудневна конференция на тема „Изхранване на планетата, здравословно хранене" (27-28 октомври 2015 г., гр. Милано, Италия). Форумът е организиран рамките на международното изложение ЕКСПО 2015 в гр. Милано, чийто надслов е „Изхранване на планетата, енергия за живот".
Конференцията предостави възможност на ръководителите на делегациите на европейските държави да обсъдят всички стъпки към подобряване здравния статус на населението от гледна точка на здравословните хранителни навици.
В рамките на събитието д-р Шарков проведе среща с г-жа Беатриче Лоренцин, министър на здравеопазването на Италия.
Основна тема в разговора беше здравословното хранене и възможностите за въвеждане на законодателна регулация с цел намаляване на хроничните незаразни болести и смъртността. Г-жа Лоренцин подкрепи предприетите от правителството на България мерки за ограничаване консумацията на храни, съдържащи нездравословни количества от определени вещества, и подчерта, че Италия е изпитвала същите трудности при справянето с нездравословното хранене, но е срещнала разбирането на бизнеса.
На 28.10.2015 г., по време на кръглата маса д-р Ваньо Шарков, в качеството си на ръководител на българската делегация представи накратко предвижданата в България законодателна мярка за здравословно хранене и подчерта, че темата за храненето и начинът на живот е предмет на обсъждане в Европа на високо ниво в Съвета на министрите на здравеопазването на Европейския съюз и в Регионалия комитет на Световната здравна организация за Европа.
В допълнение, д-р Шарков открои и друг важен аспект от здравословния начин на живот - физическата активност, като запозна делегатите с дългосрочната правителствена програма „За здраво поколение".
Ето цялото изказване на зам.-министър Ваньо Шарков:
УВАЖАЕМА МИНИСТЪР ЛОРЕНЦИН,
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Позволете ми преди всичко да отправя благодарност за любезната покана за участие на България в министерската конференция "Изхранване на планетата, здравословно хранене".
За нас е удоволствие да бъдем част от този форум и да се запознаем с гледните точки на нашите партньори по тази изключително важна за здравето на хората тематика, а също така и да представим нашите визия и опит.
Няма съмнение, че храненето и начинът на живот оказват влияние върху здравето ни. Тази тема е предмет на обсъждане в Европа в различни формати, включително на ниво Съвет на министрите на здравеопазването на Европейския съюз и Регионалия комитет на Световната здравна организация за Европа.
В този смисъл, не е възможно взаимовръзката хранене - начин на живот - здравен статус да бъде пренебрегната. Имайки предвид, че в редица проучвания и анализи тя е обоснована, няма да правя усилия за защитаване на тази теза.
Бих искал да споделя с Вас предприетите мерки на национално ниво. В основата си те са насочени към подобряване здравните показатели на населението.
Една от значимите интервенции, върху която е поставен фокусът понастоящем е подготовка на законодателна мярка, която ще позволи облагане с данък на тези храни и напитки, които съдържат вредни вещества и съответно водещи в дългосрочен период до влошаване здравните показатели на населението. Посочената мярка, цели:
• насочване на потреблението към безвредни за здравето храни и напитки;
• промяна в съдържанието на предлаганите на българския пазар храни и напитки (т. нар. реформулиране на храните), като по този начин при намаляване количеството вредни вещества или при замяна на вредните вещества с безвредни, продуктът ще бъде изключен от облагане с данък обществено здраве и в същото време ще бъде безвреден за населението;
• повишаване информираността за съдържанието на храните и напитките, продавани в търговската мрежа в България и за последствията от тяхната консумация.
Това, което очакваме като резултат от въвеждането на описаната мярка в дългосрочен аспект е формиране на навици и нагласи за здравословно хранене и косвено - подобряване здравните показатели на населението.
Съществен акцент при имплементацията на описаната мярка е да не се достига до ограничаване на свободното движение на стоки. Потребителите следва да бъдат адекватно информирани за съдържанието на храните и напитките и да имат право на здравословен избор.
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Вярвам, че за всички нас е ясно, че здравословният начин на живот е свързан не само с правилен хранителен режим и консумация на храни, съдържащи полезни за здравето съставки. Неразделна част от здравословният начин на живот е и физическата активност. Формирането у децата и младите хора на здравословни навици на живот, включващи и физическа активност е инвестиция, която е необходима за осигуряване на устойчиво развитие. Ето защо, българското правителство стартира дългосрочна програма „За здраво поколение". Целта е у подрастващите да се създадат навици за здравословно хранене, за двигателна култура и спорт. Първа стъпка за постигане на тази цел е реализиране на масивна модерна информационна кампания в училищата.
Представените инвервенции в областта на храненето и физическата активност, убедени сме, ще допринесат в бъдеще за намаляване дела на хроничните незаразни болести и до подобряване здравния статус на населението.
За мен беше удоволствие да ви представя, уважаеми колеги, опитът на България и предприетите към момента стъпки. Формирането на националната политика за здравеопазване отчита реалните и специфични потребности. Благодарение на подобни международни форуми е възможен обмен на информация, опит и добри практики - безценна форма на сътрудничество и работа в мрежа.
Пожелавам на всички нас успех в изпълнението на най-важната задача: подобряване здравните показатели на населението и по този начин създаване на предпоставки за устойчиво развитие.
Благодаря за вниманието!