• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Животновъди от цялата страна излизат на протести

Животновъди от цялата страна излизат на протести

/КРОСС/Животновъди от цялата страна излизат на масови протести до края на месеца.

Напрежението ескалира вчера, след като министерството на земеделието обяви, че компенсацията за умрели животни от син език ще е по 2,37 лв. за килограм. Епидемията достигна шокиращи мащаби. Умрели от заразата и принудително убити са 25 923 броя овце, 184 кози и 345 говеда, съобщиха пред „Труд" от Българската агенция за безопасност на храните.

Гневът на фермерите идва от факта, че служебният министър на земеделието Васил Грудев им обещаваше до 200 лв. за овца, а при обявената тарифа обезщетението ще е около 100-150 лв.
„Фермерите излизат на протести и ще се борят докрай за исканията си защото държавата допусна епидемията и директно уби бизнеса на хората", заяви Бойко Синапов, шеф на Националната асоциация на животновъдите. „Питаме как ще се дава тази компенсация като никой не е теглил умрелите животни в наше присъствие", допълни той.

От Националната овцевъдна асоциация също потвърдиха, че целият млечен бранш е в стачна готовност. „Не знаем как ще изкараме зимата. Овцете от най-разпространената порода у нас българска млечна тежат до 65 кг. Сметките показват, че земеделието ще ни даде не повече от 154 лв. за животно. Към тази сума настояваме за още 50% за всички умрели селекционирани овце. Никой не може да си купи хубава овца за 150 лв.", каза шефът й Бисер Чилингиров.

Друг мотив за протест на фермерите е, че за първи път в средата на октомври няма да получат 90 млн. лв. субсидии за отглежданите животни, защото са заложени в бъдещата актуализация на бюджета.
„Овцете, които прекараха син език масово абортираха. Така че и заради липсата на агнета търпим щети. Отделно имахме вечерен час за паша, която бе забранена след 17 часа и през лятото харчихме пари за фуражи", добави Чилингиров.

Умрелите животни умишлено не са теглени, казаха вчера от министерството на земеделието.
„Заболяването довежда до намаляване на теглото на болните животни и ако обезщетяването се извършваше на тази база, животновъдите щяха да бъдат компенсирани с по-малко средства, което щеше да ги ощети. Затова то ще се извършва по цени на Националния статистически институт за предхождащите епизоотичната обстановка месеци", казаха от ведомството. Това правело 2,37 лв. за килограм.
При селектирани породи обезщетението ще се изчисли след оценка на експерти от Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството.

По отношение на субсидиите, от ведомството посочиха, че те са заложени в бъдещата актуализация на бюджета.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.