• 26 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Алманах показва екологично уязвимите зони по Черноморието

Алманах показва екологично уязвимите зони по Черноморието

/КРОСС/ Нов алманах показва екологично уязвимите зони по българското крайбрежие. Това съобщи специалистът по геоморфология и компютърна картография в Института по океанология във Варна д-р Илиян Коцев.

В алманаха са поместени съставените 14 картни листове на зони, които могат да се категоризират като чувствителни и уязвими от екологична гледна точка. В него са поместени много снимки на Черноморието, част от които подводни.

Алманахът е изготвен от 10 души, между които специалисти от три научни институции - ИО-БАН, Природонаучен музей и Медиц. университет-Варна. Картографирането на крайбрежието е изготвено миналата година и е отнело 8 седмици на екипа.

Оказва се, че към най-уязвимите зони спадат езерата край Бургас. По думите на Коцев около Варна също има такива уязвими зони - защитената зона "Галата" по Натура 2000, 2 са уязвимите защитени местности, обявени съгласно Закона за защита на териториите, Ракитника и Лимана (устието на Паша дере). В района на Златни пясъци следва да се "внимава" от комплексна гледна точка (екологична - заради скалния риф Аладжа банка;икономическа - заради туризма; социална - заради броя заети лица). Заради разнообразието на археологически ценности зоните около Стария град в Несебър и Созопол също са чувствителни.

Създаването на алманаха е било финансирано от френска компания, проучваща залежи в находището "Хан Аспарух" в Черно море.

Според управителя на фирмата Кзавие Фожрас алманахът се разпространява безплатно. Тиражът от 1 000 броя ще се раздаде на библиотеки, учебни заведения и неправителствени организации.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Илиян Коцев

Уважаеми колеги-журналисти, няколко забележки: 1. Алманахът е дело на учени от 3 институции, НЕ ИНСТИТУТИ: ИО-БАН, Природонаучен музей и Медиц. у-т-Варна; 2. Чувствителните зони НЕ СА 14, а многократно повече, 14 е бройката на съставените картни листове; 3. Южно от Галата е защит. зона "Галата" по Натура 2000, 2 са УЯЗВИМИТЕ ЗАЩИТЕНИ МЕСТНОСТИ ОБЯВЕНИ СЪГЛ. ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТ. ТЕРИТОРИИ, Ракитника и Лимана (устието на Паша дере); 4. В района на Зл. пясъци следва да се "внимава" от комплексна гл. т. (екологична заради скални риф Аладжа банка, икономичекса заради туризма и социална заради броя заети лица); 5. Не съм казвал, че "такава разработка не е правена около 40 години", това го прочетохте в поканите си за събитието от PR агенцията, а информацията е подадена в този си вид от Тотал - такава разработка НИКОГА досега не е правена за бреговата зона, но има десетки такива за други райони на страната. Благодаря ви за "коректното" представяне на думите ми...

14.06.2017 01:51:59

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.