-
13 Май 2025 |
USD / BGN 1.7611
GBP / BGN 2.3204
CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Родилното отделение в Перник няма да затваря. Софийски акушерки ще бъдат командировани в Перник, за да се реши кризата в Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ "Рахила Ангелова"

29 Април 2025 | 12:06

/КРОСС/ Столични акушерки ще бъдат командировани в Перник, за да се реши кризата в Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ "Рахила Ангелова" в миньорския град. Миналата седмица беше обявено, че заради недостиг на акушерки, отделението ще затвори врати на 1 май.
Без изход изглеждаше ситуацията в края на миналата седмица в пернишката болница. Сега изглежда, че има решение, макар и временно.
Станислав Вадимиров, кмета на Перник: Бяхме в една изключително тежка ситуация, защото окръжната държавна болница е единствената в цялата област. Няма вече други болници и цялата област разчита на МБАЛ "Рахила Ангелова". Ситуацията беше наистина изключително тежка. Има и други отделения, които в момента са под риск. Големият въпрос е какво правят народните представители с реорганизация на нашето здравеопазване.
По думите му, това не е единствената болница в България, която може да бъде закрита:
Две трети от България здравеопазването е в будна кома. Две трети от българите нямат достъп до нормално здравеопазване. И въпреки, че не е ангажимент на кмета да се ангажира с държавна болница, аз съм се ангажирал и ще водя разговори с други лекари, да търсим решение дългосрочно за проблема, който е пред нашата болница. Ние ще закърпим положението в Перник, но какво ще правим голяма част от България, това е големият въпрос, който стои пред нас. Призовавам всички лекари, перничани, които работят в София, медицински сестри, акушерки, да се свързват директно с мен, защото аз пряко съм се ангажирал, да договорим условия, за да може нашата болница да поставим на мястото, където й е.
За няколко месеца от София ще бъдат командировани акушерки в Перник, а през това време ще се търсят кадри за по-дългосрочен период, които да поемат родилното отделение.
Д-р Ивайло Лазов, началник на АГ отделение в МБАЛ "Рахила Ангелова" - Перник: По щат акушерките са 15 и няма как да командироват 15 акушерки, но и това, което го имаме като вариант с 5 акушерки, за което изключително много благодаря кмета на Перник, защото, ако не беше той, ние наистина бяхме на затваряне. Така че, с 5 акушерки ще можем да изкараме лятото.
Според д-р Лазов, дългосрочното решение на проблема е задържане на млади хора в България, за да не да ходят да гледат възрастни хора в Гърция и Англия, след като завършат за акушерки, за сестри. Той се надява здравното министерство да направи така, че да има покритие със здравни кадри в цялата държава.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
13 Май 2025 | 12:39
Отчет на министър Гроздан Караджов за изпълнение на мерките за безопасност в железопътния транспорт13 Май 2025 | 12:28
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов откри семинар за разследването на киберпрестъпления с участие на испански и български прокурори и следователи13 Май 2025 | 11:52
Абитуриенти получават напътствия как да шофират на бала сред смачкани автомобили13 Май 2025 | 11:42
РЗИ за децата, пили белина: Помощник-възпитателката е забравила да изплакне чайникаПОЛИТИКА