• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Реставрацията на античното наследство е във фокуса на LUXURY Property AWARDS 2024

Реставрацията на античното наследство е във фокуса на LUXURY Property AWARDS 2024
Община Ивайловград със специална награда за възстановката на Вила Армира

/КРОСС/ Специална награда за реставрацията на античната Вила Армира ще отличи община Ивайловград по време на LUXURY Property AWARDS 2024, съобщават организаторите. Лидерите в луксозното строителство се срещнаха на 4 октомври в 5-звездния Hyatt Regency Sofia.

 Вила „Армира", която е една от четирите римски вили в света, запазени до днес, е реставрирана по проекта на община Ивайловград - „Устойчиво развитие на археологически обект „Антична вила Армира" по ОПРР, започнал през 2020 г. Финансирането е комбинирано и е на обща стойност 8,2 млн. лв.

Дейностите са свързани с експониране и социализиране на паметника на културата с ювелирни мозаечни украси по подовете, изпълнени от бял и цветен мрамор с човешки, фигурални и геометрични мотиви, капители, ажурни парапети, херми, фрагменти от колони, пиластри, корнизи и облицовки от мрамор.

Проектът осигурява и атракциони около вила „Армира". Един от тях е обновената водонапорна кула с височина 28 метра - осветена и с външен асансьор, от която се открива красива гледка. Обособен е и интерактивен център, в който гостите могат да разгледат постоянна експозиция с артефакти, открити във вилата и района около нея. В сувенирния магазин ще откриете реплики на артефакти и тематични сувенири. Оформени са детска площадка, алея и обръщало за автобуси.

В рамките на проекта са изпълнени 6 дейности, а подобектите, които са реставрирани са: „Вила Армира" - Жилище на собствениците на античното поземлено владение", „Археологически комплекс западно от вилата", „Посетителски център", Възстановка на работилници за антични занаяти, дейности по експониране, социализация и благоустрояване на околното пространство", „Наблюдателна кула" и „Подход към обекта".

"Армира" е открита при строителни работи за язовир преди 60 години. Разкопките на жилището на собствениците на вилата са проведени основно в периода 1964 - 1980 г. През последните десетилетия са проучени останките от първия басейн, както и голям жилищно-занаятчийски комплекс. В резултат на няколко проекта антична вила „Армира" e консервирана, частично реставрирана и днес се нарежда сред най-известните и посещавани археологически обекти в България. Вилата е включена в „100-те туристически обекти на България". Продължават и научните изследвания на това голямо антично имение в района на Източните Родопи. С най-модерни методи е установено, че на територията на вилата са били разработени няколко кариери за добив на мрамор. Търгуването с него е бил един от основните фактори за развитието на икономиката на вилата.

Вилата е изградена през 70-те години на I в. сл. Хр. Първият собственик на вила „Армира" е бил представител на тракийска аристократическа фамилия, превръща се в голямо поземлено имение в долината на р. Армира, от чието име носи и названието си. Изградена е в красива местност и в близост до голямата река Арда (ант. Артескос) в Тракия. Мраморът е бил използван също за архитектурната декорация и подовите мозайки в жилището на собствениците.

"Армира" е била построена по подобие на средиземноморските дворци на богатите римляни като голяма перистилна сграда. Тя е с над 20 помещения само на първия етаж. Те са разположени около голям басейн, който е заобиколен от колонада и ажурно оформена ограда. Басейнът е под открито небе и водата е била затопляна от слънчевите лъчи. В южнa посока от него е била издигната баня, която по план и размери е сравнима с античните обществени бани - терми. С основаването на вилата през I в. сл. Хр. е било издигнато и жилището на собственика и семейството му. Неговият наследник от първата четвърт на II в. сл. Хр. прави голям ремонт в централната сграда. Поръчана е изработката на уникална мраморна декорация, която показва усет към лукс и красота. По-късно в началото на III в. сл. Хр. следващите поколения от собственици разширяват сградата на изток. По това време е построена голяма зала за гости и това е Зала 6, където мозайката е почти цялостно запазена.

Вила „Армира" е била обитавана до втората половина на IV в. сл. Хр. Около средата на века са били изпълнени някои поправки в декорацията и плана на сградата, които са подчинени на каноните на ранното християнство. Вилата е опожарена в края на война между римляни и готи през 378 г. сл. Хр., а десетилетие по-късно силно земетресение е разрушило окончателно сградите във вилното имение.Златен спонсор на събитието е най-големият български онлайн магазин за фамилни, сглобяеми басейни и оборудване за басейни - Басейни.нет, а организатори са Global Media и VIP COMMUNICATION, част от международната платформа за сътрудничество Global Leaders. Партньори на форума са Камарата на архитектите в България, Българска предприемаческа камара, Националната строителна федерация, Международната академия на архитектуратата и други. 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.