• 01 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8084
  •  GBP / BGN 2.3413
  •  CHF / BGN 2.0521
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Изгубен ръкопис на легендата за Мерлин и крал Артур е разчетен за първи път след векове

Изгубен ръкопис на легендата за Мерлин и крал Артур е разчетен за първи път след векове

/КРОСС/ Учени откриха изгубени средновековни приказки за крал Артур и магьосника Мерлин, скрити в друга книга. Изследователи от университета в Кеймбридж успяха виртуално да разопаковат 700-годишен ръкопис, за да „разкрият неговите тайни", без да повредят лошо запазения документ. Този безценен документ, който е описан като „изключително важен текст за крал Артур", е написан от средновековен писар някъде между 1275 и 1315 г. Той включва два епизода от Suite Vulgate du Merlin - старофренски ръкопис, който е толкова рядък, че има по-малко от 40 оцелели копия в света - и бил открит от архивист в университетската библиотека в Кеймбридж, сгънат и зашит в подвързията на регистъра от XVI век.

Текстът е написан на старофренски, езикът на двора и аристокрацията на средновековна Англия след Норманското завоевание от 1066 г. Удивителният 3D модел, създаден от екипа, позволява на онлайн потребителите да въртят, мащабират и изследват текста, сякаш държат самия ръкопис.

Suite Vulgate du Merlin първоначално е написана около 1230 г., време, когато историите на Артур са били особено популярни сред благородничките, въпреки че фрагментът е от изгубено копие, датирано от около 1300 г. „Не знаем кой е написал текста", казва Ирен Фабри-Техранчи, специалист по френски език в библиотеката. „Мислехме, че вероятно е съвместно дело."

Ръкописът е продължение на по-ранен текст, написан около 1200 г., в който Мерлин се ражда като дете чудо, надарено с прозорливост, и прави заклинание, за да улесни раждането на крал Артур, който доказва божественото си право да управлява, като вади меча от камъка.

„Suite Vulgate du Merlin ни разказва за ранното царуване на Артур, връзката му с рицарите на Кръглата маса и героичната му битка със саксонците. Тя наистина показва Артур в положителна светлина - той е този млад герой, който се жени за Гуиневир, създава Кръглата маса и има добри отношения с Мерлин, неговия съветник", казва Фабри-Техранчи.

Според изследователите този фрагмент разказва за два ключови епизода, които принадлежат легендите за Артур.

Първият разказва историята на битката на Гауейн, племенник на крал Артур и един от главните рицари на Кръглата маса в легендите за Артур. Гауейн бил известен с лечителските си умения, могъщия си боен кон Гринголет и специалните си мечове, включително известния Екскалибур. В легендата Гауейн връща магическия меч на крал Артур за последната му битка с Мордред, коварния и жаден за власт син на Артур.

Вторият епизод разказва как Мерлин се появява в двора на Артур под маската на красиво облечен арфист по време на празника Успение Богородично. Пристигането на Мерлин, облечен в копринена туника, обсипана със скъпоценни камъни, е момент, който подчертава неговите магически способности и значението му като съветник на краля.

„Докато се забавляваха на празника, а сенешал Кей сервираше първото ястие на крал Артур и кралица Гуиневир, пристигна най-красивият мъж, който някога е виждан в християнските земи. Той беше облечен в копринена туника, препасан с копринен сбруя, изтъкана от злато и скъпоценни камъни, които блестяха толкова ярко, че осветяваха цялата зала", гласи преводът.

„След това Мерлин ни се явява като осемгодишно момче с черти на луд", казва Ирен Фабри-Техранчи.

Фрагментът е написан от неизвестен писар на северен френски диалект, разбираем за английските аристократи. Благодарение на продължението историята за Свещения Граал - и мястото на Мерлин в тази история - може да бъде преразказана последователно от началото до края. „Ако продължението е било написано, за да улесни това, то е било успешно", допълва изследователката.

„Това са келтски и английски легенди, които са се разпространявали устно из Британските острови. Но езикът, използван, когато са записани, е старофренски, поради нормандското завоевание." Към XVI век обаче старофренският е изпаднал в немилост в Англия. „Има езикова промяна към английски сред читателите на литературата за Артур", казва Фабри-Техранчи. Това може да е причината фрагментът да се е оказал подвързия на архивен регистър: „Текстът бил загубил привлекателността си, така че са искали да го използват повторно."

Мултиспектрално изображение (MSI), CT сканиране и 3D моделиране позволили на учените не само да разчетат избледнелите и скрити текстове на фрагмента, но и да разберат как точно е бил сгънат и зашит в регистъра. Екипът на Cultural Heritage Imaging Laboratory в библиотеката на университета в Кеймбридж дори успял да анализира различните нишки, използвани от книговезците от елизабетинската епоха.

Сега екипът се надява проектът му да вдъхнови по-нататъшни изследвания на средновековни ръкописи, скрити на неочаквани места.

„Този ​​проект не беше само за дешифриране на един текст, но и за разработване на методология, която може да се използва за други ръкописи", казва Фабри-Техранчи. „Библиотеките и архивите по света са изправени пред подобни предизвикателства с крехки фрагменти, хванати в подвързии, и нашият подход предоставя модел за неинвазивен достъп и изследване."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.