• 08 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7217
  •  GBP / BGN 2.2980
  •  CHF / BGN 2.0898
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Делян Аспарухов: Истинското производство на лекарства в космоса ще започне през юли и ноември тази година

Делян Аспарухов: Истинското производство на лекарства в космоса ще започне през юли и ноември тази година

/КРОСС/ Българинът Делян Аспарухов е създателят на първата фабрика за лекарства в Космоса.

Основаната от Аспарухов компания „Varda Space Industries", в партньорство с Уил Бруней, инженер от SpaceX доказа, че в космоса могат да се произвеждат по-съвършени лекарства - заради почти нулевата гравитация, пише изданието „БГ Войс".

„Варда" е първата частна компания, която реализира производство в орбита, като създава космически минифабрики. А също е едва третата в историята на космическите полети, върнала невредим на земята космически кораб от орбита.

На 21 февруари спускаемата капсула W-1 каца в пустинята в северната част на щата Юта, САЩ, след около 8 месеца в орбита. Тя носи лекарството Ритонавир, произведено в космоса, в минифабриката на „Варда", изстреляна в орбита на 12 юни 2023 г., в една от ракетите на SpaceX на Илон Мъск. Антивирусното лекарство Ритонавир се прилага за лечение на ХИВ и хепапит С.

„През 1994 г. медицинските власти решават да свалят ритонавир от пазара, заради несъвършената структура на кристалните му стени. Произведено в условия на микрогравитация в космоса, то е без дефекти", каза пред „БГ Войс" Делян Аспарухов.

„Доказахме, че ако през 1994 г. я имаше нашата космическа фабрика, това с Ритонавир нямаше да се случи", коментира той.

Аспарухов добавя, че осем месеца наред лети непрекъснато от Флорида, където живее, до Юта, където е планирано да кацне капсулата с парашут:

„Борих се с бюрокрацията на Федералната авиационна администрация (FАА) и американските Военновъздушни сили, под чието командване са тези зони край Солт Лейк Сити, Юта, за разрешение капсулата да кацне там."

На 14 години Делян Аспарухов създава софтуер, който променя статистическите модели в компанията, в която работи баща му. Още ненавършил 20 години, се включва в програмата „20 под 20" на Питър Тийл, създателя на онлайн разплащателната система Pay Pal.

Младият предприемач инвестира в различни компании, докато става на 25 години и в него не се загнездва мисълта, че е време космическото пространство да се използва с индустриални цели.

През 2020-а, по време на пандемията, няколко месеца той прекарва в безцелна игра на видеоигри, докато в един момент не си казва, че „точно сега е времето".

Създава компанията „Varda Space Industries", като привлича за партньор Уил Бруней - инженер на SpaceX, работил 5 години там.

В момента полученият в космоса Ритонавир е даден за изследване във Федералната администрация по лекарствата на САЩ, за да получи фармацевтичната компания разрешение за производство.

„Това с Ритонавир беше само експеримент", казва още Делян Аспарухов и добавя: „Истинското производство на лекарства в космоса започва от следващите 2 мисии през юли и ноември тази година."

Източник: БТА

 

 

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.