• 22 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8581
  •  GBP / BGN 2.3487
  •  CHF / BGN 2.1044
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Нов тип телефонни измами

Нов тип телефонни измами

/КРОСС/ В разгара на летния сезон все повече зачестяват нов тип телефонни измами, които целят бърз и лесен достъп до данните на банковите ни карти.

Пазаруване онлайн, купуване на евтини самолетни билети или желаният бански за плажа. В разгара на летния сезон все повече хакери си осигуряват лесен достъп до личните ни данни, а все по-често и дори телефонния ни номер. Преди няколко дни Петя Александрова получава подобно обаждане и без да очаква, се оказва в капана на нов тип телефонна измама.

„Отсреща беше мъж, който се представи за служител на БНБ - от служба за сигурност към БНБ, който беше изключително загрижен за това, че от мое име е изтеглен кредит от една от големите банки в Бургас - чрез пълномощно", разказва Петя.

Ало измамниците звънели на случайно избрани телефонни номера и под предлог, че се провежда полицейска операция

„Отначало ми беше странно, защото не бях чувала, че съществуват такива служби. И дори и да има, никога не е протичал разговор с такива служби по телефона. Когато и да е имало такъв случай, винаги са ме викали на място", обясни още тя.

„Той беше доста загрижен, доста напорист, аз няколко пъти го прекъснах. След няколко прекъсвания от моя страна, настъпи пълно объркване при него и започна да нервничи, да пелтечи, след това пролича един лек чужд акцент. След като прекъсна разговора, по най-бързия начин подадох сигнал на телефон 112, проверих в банковата институция, в полиция. След това се свързах с ГДБОП и с „Киберсигурност", разказа още потърпевшата жена.

Експертите по киберсигурност са категорични, че банковите измами вече не са предимно насочени към бизнеса, а все по-често и към физически лица.

„Целта е да се взема лична информация. От хората, които са атакувани през стандартните канали, искат да разберат на колко години са, имат ли роднини, дали са сами и с колко пари разполагат - затова питат колко пари имате в сметката. Интересуват се от номера на кредитната ви карта, от кода, който е на гърба. След това ви подхлъзват да изпратите и двуфакторната си идентификация - това, което идва чрез SMS", коментира Ясен Танев, експерт по киберсигурност.

„Колкото повече знаят за вас преди и колкото повече научат по време на атаката, толкова по-бързо ще реагират. Един опит за измама не е еднократен акт. Ако се опитват да ви хакнат някъде, той най-вероятно сте хакнати и по други канали", посочва още експертът.

От дирекция "Киберсигурност" към ГДБОБ пък съветват при съмнения за измама, задължително да посетите фейсбук страницата им, където са описани конкретните стъпки, които трябва да предприемат потребителите, ако се съмняват, че са били жертва на телефонна измама.

„Не само в разгара на летния сезон. По принцип са широкоразпространени фишинг съобщенията от името на банкови институции", посочва комисар Владимир Димитров.

Той съветва потребителите да не следват линкове и да не предоставят лични данни по телефона.

След като потребителите предоставят доброволно данните си, средствата им остават в онлайн средата, а хакерите си купуват криптовалути или скъпо дрехи от европейски сайтове.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.