• 17 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7472
  •  GBP / BGN 2.3209
  •  CHF / BGN 2.0849
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Красотата на родопската възрожденска къща

Красотата на родопската възрожденска къща

/КРОСС/ Широка лъка е известна със своята уникална, автентична архитектура. Учудване и възхищение предизвиква умението на майсторите дюлгери да построят дом, в който да има уют и в същото време да отговаря на потребностите на домакините. Повече за това майсторство разказва архитект Атанас Каджебов.

Заснежените до късни априлски дни склонове на Родопите пазят не само каменистите довари, но и паметта към предците, когато цялото село съвместно е издигало стените на бъдещия дом.

И когато си роден между камък, глина и дърво - не можеш да бъдеш другаде. Така живее арх. Каджебов - строител на къщи, но преди всичко пазител на планинския дух.

„Родопската къща е съобразена с климатичните особености, студени зими, хладни летни вечери. В по-старите варианти, хората са живеели заедно с животните, на първия полукат, са били животните, на втория се е водил почти целият живот на къщата, говорим за масовите семейства, такива които не са се занимавали с абаджалък или по-специфични професии. Живеело се е в две стаи най-много, даже аз си спомням тези времена, когато 8-9 членно семейство сме били в две стаи. Горният кат обикновено е да живеене, тъкане, и за гости, най-често е имало една стая стегната, която е за гости", разказва той.

„Прозорците са еднокатни, обикновено малки със стъкла, които са много мънички, та обикновено, ако се счупи стъкло , да не струва много да се поднови. Покривите са били от тигли, които са се произвеждали пак на място , които са били изключително тежки. Даже тук в Широка лъка тиглите са били от два до пет сантиметра дълбоки, което си представяте каква тежест са носили", добавя архитектът.

Строителите избирали най-трудните терени , за да не хабят плодородната земя. Там, където никой не би построил - там родопчанинът вдигал дом.

„Всеки регион в България и по света си има специфика, навсякъде хората са се нагодили към местната специфика, екстремните условия за живот, към местните материали. Характерно е голямо майсторство при направата на тези къщи", казва архитект Каджебов.

Докато се прибираме отново към топлата камина, арх. Каджебов ни споделя, че все повече млади семейства решават да си построят традиционен родопски дом, но се изисква и внимание към детайла.

„Два основни принципа са, къща може да се възстанови като се запази по-голяма част от конструкцията и в тоя случай най-важното е да не се смесват конструкциите. Значи, ако е правена с камъни на кал, продължава с камъни на кал. Бетонът и каменната зидария на кал са несъвместими, каменната зидария на кал е като жив организъм - поема влагата и се надува глината, това е основен принцип. Любовта се получава, удоволствието от това да видиш един възстановен обект е като това да ти се роди внуче. Страхотно е", посочва арх. Каджебов.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.