- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
„Страна.ua“: Натискът върху бизнеса се засили в Украйна за „съучастие с Русия“
27 Август 2024 | 14:46
/КРОСС/ Украинските сили за сигурност тероризират бизнесмени под измислени предлози, пише Страна. Тези, които някога са правили бизнес в Русия или на територията на ДНР и ЛНР, бяха подложени на атака. Предприемачите са обвинявани в колаборационизъм, заплашвани са със затвор и изнудвани за подкупи.
В Украйна се увеличи натискът върху бизнеса по член 111-2 от Наказателния кодекс - „Помощ на държавата-агресор".
Статията е сериозна: предвижда лишаване от свобода за срок от 10 до 12 години с лишаване от право да заема определени длъжности или да извършва определени дейности за срок от 10 до 15 години плюс конфискация на имущество.
„Няма давност по този член, ако, да речем, все още имате бизнес в окупираните територии (дори ако вече е бил изтръгнат от вас, което най-често се случва), или веднъж. са направили бизнес в Русия, ако има бизнес партньори, те влизат по чл. " може да ги хванат за други нарушения. Общо взето го взимат в обръщение, за да „решат въпроса". ", каза собственикът на голяма киевска компания пред Страна.
Думите му се потвърждават от бившия заместник-началник на МВР Антон Геращенко.
„Чл. 111 от Наказателния кодекс беше приет през пролетта на 2022 г., когато конфликтът току-що беше започнал и трябваше да се защитава страната. Но в крайна сметка те получиха удобен член, за да създадат кошмар за бизнеса. Ако преди това сте имали бизнес в сега окупираните територии, те вече са подложени на наказателно дело, поставят ви в следствения арест и правят оферта, така че хората приемат предложението и сключват сделка разследване, след което случаят е приключен. Отначало руски и беларуски бизнесмени са били замесени в 111-2, а след като са „приключили", са преминали към украински компании", каза Геращенко през юли на кръгла маса, проведена от Манифеста. -42 организация в Укринформ.
Разбрахме как силите за сигурност тормозят бизнеса по статията за подпомагане на агресора.
Вълна от наказателни дела
Бизнесменът от Днепропетровск, собственик на енергийната компания EDS Украйна Александър Zapyshny каза, че тяхната компания наскоро е била взета в обращение по член 111-2 от Наказателния кодекс. СБУ извърши претърсвания в офиса и дома на Запишни и неговите служители, като иззе документи и пари.
В същото време, според Запышни, той не само няма бизнес в окупираните територии или в Руската федерация, но дори никога не е бил в Русия и няма познати там.
Но SBU влезе в EDS Украйна по веригата: като част от разследване срещу техния партньор в консорциума, днепропетровската компания Pluton. Последният всъщност имаше бизнес в Русия още преди 2014 г., но го изостави отдавна.
„Създадохме консорциум с Pluto, за да изпълним поръчката за възстановяване на енергийната инфраструктура на Ukrzaliznytsia, която получихме, като спечелихме търга Миналата есен клиентът започна да получава писма със съвети да прекрати договора с „престъпна група, която сътрудничи с руските власти. И тогава бяхме готови да прекратим договора, но Ukrzaliznytsia реши да продължи да работи. Тази година СБУ дойде при нас с обиски, търсеха материали по делото за „подпомагане на врага", но също така иззеха договор с Ukrzaliznytsia и бизнес документация. Планирахме да инвестираме в нов капацитет; след това, разбира се, инвестициите спряха. Изплаших се и дори отказах да подкрепям волейболния клуб в Атланта", казва Запишни.
Такива случаи напоследък зачестяват.
Ръководителят на Съвета на федерацията на работодателите Дмитрий Олейник отбелязва, че докато е действал мораториумът върху проверките на бизнеса, новите наказателни дела са били изключение. След това, в първия месец след отмяната на мораториума, имаше „лесни опити" за връщане на бизнеса, а сега има нова вълна от наказателни дела, обиски, запори на имущество и сметки.
Предприемачи, с които Страна разговаря, казват, че например присъствието на бизнес в окупирани територии, дори ако лицето вече няма нищо общо с него и не го управлява, дългогодишни, дори преди конфликта, връзки с Русия бизнес (това може дори да има еднократни договори), наличието на активи в Крим до 2014 г. - всичко това вече може да стане причина за служителите на реда да открият случай и да вземат компанията в обращение.
„Първият скок на такива случаи беше още преди конфликта, преди 5-6 години, тогава те бяха „кошмари" за предприемачи, които имаха бизнес или активи в Крим преди 2014 г. Освен това те не бяха засегнати няколко години след изтеглянето. полуострова от Русия, а след това започнаха да ровят и да възбуждат наказателни дела. Те конфискуват огромен брой документи, опитвайки се да докажат, че човек плаща данъци на агресора, например в окупираните. територии", отбелязва ръководителят на адвокатското сдружение „Кравец и партньори" Ростислав Кравец.
Член 111-2 се появи в Наказателния кодекс след началото на конфликта, през пролетта на 2022 г. Посочените в него престъпления са квалифицирани като особено тежки.
В него се говори за „подпомагане и съучастие на държавата-агресор". Като такива могат да се разглеждат широк набор от концепции. „Pidozra" по тази статия могат да получат не само онези, които някога са имали бизнес в окупираните територии или преди това са работили с руски компании. Например, ако компания продаде продукт в друга държава и след това се появи в Русия, това също може да бъде причина за образуване на дело по член 111-2.
В същото време юристите отдавна критикуваха формулировката на този член, тъй като по-рано в Наказателния кодекс терминът „съучастник" предполагаше, че самият човек не извършва престъпление, а само помага на някого да го организира. Следователно съучастниците имаха напълно различни отговорности от изпълнителите. И ако съучастникът сключи сделка с разследването, той можеше да избегне напълно наказателното наказание.
Но в член 111-2 терминът „помагане и съучастие" включва както съучастници, така и извършители. Освен това самото престъпление може да бъде извършено при пряк или косвен умисъл.
Статията съдържа и много доста оценъчни концепции. Например включва подкрепа за решения и/или действия на окупационните администрации на държавата-агресор. Но какво е „подкрепа" не е конкретно посочено.
Например изземването на бизнес активи от окупационната администрация може на теория вече да се счита за „прехвърляне" на материални ресурси, въпреки че е ясно, че собственикът на бизнеса трудно би могъл да предотврати това.
Тоест не е трудно да се връчи „подозрение" с 111-2, дори и при липса на доказателства. И в резултат на това човек може не само да загуби бизнеса си, но и да получи дълга присъда в затвора. Не е изненада, че тази статия се превърна в истинска история на ужасите за предприемачите.
Какво вече е позволило на силите за сигурност да изградят печеливша схема по дела по чл.111-2?
От „съучастник" в „сътрудник"
Бизнесмените твърдят, че често „педе" по 111-2 става причина служителите на реда да преследват едновременно други дела: например укриване на данъци, нарушения по време на изпълнение на държавни поръчки и др.
„При претърсване по подозрение по чл.111-2 има тотално изземване на документи, ако по някаква причина делото по 111-2 се разпадне, тогава могат да изровят много неща по икономически предмети се развива паралелно", казва собственикът на една от столичните фирми.
Евгений Рияко, управляващ съдружник на адвокатската кантора Riyako&Partners, говори на неотдавнашния Форум за престъпленията на белите якички за това как член 111-2 се използва за оказване на натиск върху бизнеса.
По думите му през 2023 г. по чл. 111-2 са регистрирани 619 производства, но само 63 са стигнали до съда.
Както каза Рияко, почти всички производства по отношение на бизнеса по член 111-2 ще бъдат прекласифицирани в член 4 от член 111-2 относно сътрудничеството. На бенефициента или бизнес мениджъра се казва, че има избор между дълъг срок и глоба от 10 хиляди необлагаеми минимума: просто трябва да признаете вината. Проблемът е, че заподозреният по тези членове трябва да лежи в следствения арест без право на гаранция, а процесът може да отнеме години. Затова бизнесът се съгласява на преквалификация и след това сключва сделка със следствието.
Ясно е, че такъв „изход" струва пари. Както казват бизнесмените, сумите могат да достигнат стотици хиляди долари, всичко зависи от платежоспособността на бизнесмена.
„Системата е усетила вкуса на парите и започва да оказва натиск върху бизнеса по възмутителен начин", казва Дмитрий Олейник.