- 27 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Бургаският свободен университет ще бъде партньор на националния конкурс "Най-добър младежки стартъп на България 2025“
25 Декември 2024 | 19:28
/КРОСС/ Бургаският свободен университет ще бъде партньор на четвъртото издание на националния конкурс за най-добър младежки стартъп в страната. Това съобщиха от висшето училище, след получена покана за участие от българския Фонд на фондовете (Фонд мениджър на финансови инструменти в България ЕАД), който организира събитието заедно със Софийския университет "Св. Климент Охридски". В това си издание конкурсът е разделен на три категории: "Фючър Юникорнс" (Future Unicorns) - за иновативни стартъпи с потенциал за глобален растеж, "Бизнес Старс" (Business Stars) - за малки и семейни бизнеси и "ЕсДиДжи Драгънс" (SDG Dragons) - за социални и екологични идеи, насочени към устойчиво развитие".
Конкурсът "Най-добър младежки стартъп на България 2025" е отворен за всички младежи на възраст между 18 и 29 години. Всеки с иновативна идея или стартиращ бизнес може да се регистрира за участие до 16 март на електронна платформа.
Наскоро Центърът по икономически и управленски науки към Бургаския свободен университет проведе събитие, част от Световната седмица на предприемачеството, което бе подпомогнато от Банка ДСК. В рамките на няколко часа ученици от гимназиален етап на обучение генерираха идеи за решаване на ключови проблеми, свързани с кръговата икономика, устойчивостта, социалното предприемачество, както и с дигиталното банкиране и управлението на финансите. Техни ментори бяха изявени студенти по предприемачество от университета и техни колеги от Португалия и Словакия, които този семестър изучават бизнес планиране в БСУ по линия на програма Еразъм+.
Еднорозите в Европа - повече от 350
Стартъп компаниите, известни като еднорози, които са достигнали оценка от поне един милиард долара в Европа, са повече от 350, посочи пред БТА ректорът на Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов. По думите му този вид бизнес начинания от Централна и Източна Европа привличат все по-често погледите към себе си в световен мащаб, а технологичната екосистема на Стария континент се развива изключително динамично. Броят на новосъздадените стартъпи обаче намалява, отчете той, като посочи, че през миналата година например инвестициите в технологични стартъпи в Европа са намалели значително до нива от 45 милиарда долара. През 2021 година се стигна до нива от 100 милиарда, каза той. Сред основите причини за намаляващите средства в тази област е повишението на лихвените проценти. Все пак до края на миналата година новосъздадените компании в Европа са повече от 14 000 при около 13 000 в Съединените американски щати, което, отбеляза проф. Балтов, почти не се е случвало.
Той изрази мнение, че и през следващите години ще ставаме свидетели на нововъзникващи бизнес инициативи от бивши служители на големи технологични компании. Балтов посочи като пример естонската "Скайп" (Skype), която се превърна в пионер във видео разговорите в интернет. Само на базата на тази компания са възникнали поне 900 стартъпа, които в по-голямата си част са създадени от бивши нейни служители. Това от своя страна е довело до повече от 60 000 нови високоплатени работни места, което отново доказва, че самата идея за една компания може да създаде много притоци на реката от иновации в областта на технологиите.
"Най-добър младежки стартъп в България 2025" ще се проведе на няколко етапа, съобщиха по-рано този месец организаторите. Първият обхваща периода между 17 декември 2024 година и 16 март 2025 година. В него всеки младеж или младежки екип с добра идея и вдъхновение за предприемачество може да се регистрира с по-опростена процедура. При екипно участие е достатъчно само един от членовете на екипа да бъде в младежката възрастова група. Вторият етап на състезанието включва тест за предприемачески умения, подготовка за представяне пред инвеститори, онлайн и присъствени презентации пред жури. В края на април на церемония по награждаването ще станат известни победителите и техните проекти. В процеса на провеждане на конкурса участниците ще имат възможност да генерират идеи и да участват в обучения и менторски сесии, насочени към иновативни бизнес идеи, развитие на успешни стартъпи и усъвършенстване на предприемаческите умения.