• 09 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7382
  •  GBP / BGN 2.3072
  •  CHF / BGN 2.0911
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Пред какви проблеми се изправят пчеларите? Внос на мед от трети страни

Пред какви проблеми се изправят пчеларите? Внос на мед от трети страни

/КРОСС/ Редица проблеми в сектор "Пчеларство" отчитат собствениците на пчелини в Югозападна България. Според производителите на български мед, сериозните количества внос на мед от трети страни залива българския пазар, а тяхното производство въпреки ниската си цена и отличното качество трудно намира реализация.

Високи цени на консумативите за производство и тонове залежала продукция с мед в складовете. Такава е картината в сектор "Пчеларство" в областите Благоевград и Кюстендил през последните години.

Ралица Петкова - Сдружение на пчеларите в Благоевград: Няма реализация, няма търсене на пазара, на дребно също търсенето е по-слабо. В момента пазарната цена на дребно е от порядъка на 14-15 лева. В Сърбия, в Белград, цената на техния мед е 10 евро нагоре и стига до 15 евро.

Огромните количество внос на мед от трети страни и липсата на контрол от държавата е сред най-големите проблеми в сектора, споделят пчеларите и от другите региони.

Светлин Илиев - пчелар от Кюстендил: Най-вече вносът е проблем - нерегламентиран е от Украйна, Китай, Аржентина... на много ниски цени идва, с много ниско качество, нищо общо няма с нашия мед. Медът ни е уникален, но с тази изкупна цена, която е в момента, ние го реализираме на дребно, което е много трудно. На загуба сме, единствено ни крепи любовта към пчелите.

Венета Ифандиева - пчелар от Благоевград: И есента, септември, и миналата година, септември от Украйна 650 хиляди тона мед се внася в България и ако отиде по пазара, по 12-13 лева е медът.

Ралица Петкова - Сдружение на пчеларите в Благоевград: Една цена от около 20 лева е нормална, за да покрие голяма част от разходите, които имаме ние за отглеждането, защото абсолютно всички неща през тези 4 години се увеличиха.

Наблюдава се и тенденцията, че все повече пчелари у нас продават целите си пчелни производства, за да покрият натрупаните загуби през годините. Само в Благоевград и Кюстендил примерите са десетки, споделят още от пчеларския бранш.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.