- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Близо 6000 читатели гласуваха за награда на публиката в Единадесетия конкурс на Алеф
13 Май 2024 | 12:59
/КРОСС/ Международният литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Център „Алеф", за втори пореден път ще излъчи победител от вота на публиката. В сайта на сдружението бяха публикувани номинираните разкази на 20-те най-добри български автори в единадесетото издание на конкурса. За тях в рамките на един месец онлайн гласуваха 5979 читатели.
Тази година над 300 млади автори от България, Израел, Словакия, Полша, Унгария, Украйна, Германия, Румъния и Франция взеха участие в надпреварата. Авторитетното жури номинира общо 30 ученици - 20 от България и 10 от чужбина. Наградата на публиката ще отиде при най-добрия български литературен разказ, определен от читателите.
Отличието е в размер на 500 лева е осигурено от бюджета на Министерството на културата, под чийто патронаж се провежда единадесетото издание на конкурса на тема „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена". Носителят на наградата е определен според броя харесвания на номинираните разкази и ще бъде оповестен на официалната церемония по награждаване на 1 юни 2024 г. от 18 часа в Културен дом - НХК в Бургас.
Очаква се награда да връчи Министърът на културата г-н Найден Тодоров.
В годините литературната надпревара се превърна в значим форум за младежко творчество, който получи и институционална подкрепа. В единадесетте му издания досега със свои творби се включиха над 2000 млади автори от 12 държави - България, Израел, Словакия, Полша, Унгария, Украйна, Германия, Румъния, Франция, Австрия, Латвия и Испания.
Номинираните автори ще вземат участие в 3-дневния Международен литературен ученически фестивал „Приятелството - смисъл и спасение", който ще се проведе от 31 май до 2 юни 2024 г. Фестивални дни ще бъдат посветени на литературни четения, работилници и практически занимания, водени от популярни писатели като Георги Бърдаров, Румен Леонидов, Доминик Карильо, историкът доц. д-р Ангел Джонев, представителят на Музея „ПОЛИН" във Варшава г-жа Елжбиета Граб и Фелисия Валдман - директор на Goldstein Goren Center for Hebrew Studies в Университета на Букурещ, Румъния.
Ще бъде прожектиран игралният филм „Приятелството - смисъл и спасение", продуциран от Център „Алеф", чиято премиера се състоя през декември 2023 г. Част от програмата на фестивала е и откриването на изложбата "Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи", дело на историкът доц. д-р Ангел Джонев.
Целта на Център „Алеф", който финансира цялото пребиваване на младежите в Бургас, е да подкрепи развитието на младите литературни таланти, да насърчи тяхната гражданска ангажираност и да популяризира уникалния акт за спасяването на българските евреи през Холокоста сред младежите на Европа и света.
Кулминацията на 3-дневния фестивал ще сложи тържествената церемония по награждаване на победителите в конкурса, която ще се проведе на 1 юни от 18 ч. в Културен дом НХК. Творбите на отличените участници ще бъдат събрани в сборник. Разказите на най-талантливите автори от единадесетото издание на литературната надпревара ще бъдат публикувани в осмото издание на „Алеф", което се очаква да излезе от печат в месеците след излъчването на победителите.
Спомоществователи на конкурса са: Община Бургас, Министерството на образованието и науката, Министерство на културата, Дипломатически Институт към Министерство на външните работи, Национален Дворец на децата, Полски институт в София, Посолство на държавата Израел в България, Посолствата на Полша, Словакия и Германия, Музеят „Полин" - Варшава, „УТА България Сървисис", корпоративни и частни дарители и спомоществователи. Медийни партньори са БТА и сайта за разследваща журналистика bivol.bg