• 18 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7217
  •  GBP / BGN 2.2776
  •  CHF / BGN 2.1051
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Октопод пред входа на Министерския съвет с призив за защита на океаните

Октопод пред входа на Министерския съвет с призив за защита на океаните

/КРОСС/ 

Тази сутрин с огромен надуваем октопод пред входа на Министерски съвет активисти на „Грийнпийс" - България призоваха премиера и правителството да ратифицират Международното океанско споразумение. Акцията идва след отказа на Министерството на околната среда и водите и Министерството на външните работи да отговорят на запитванията на организацията за планираните от институциите действия по темата. 

_VN_6198_press_1

Октоподът е тук точно две години след като на 4 март 2023 г. държавите от ООН приеха официалния текст на Океанското споразумение след преговори, продължили 20 години. Огромна победа, която гарантира достъпност до морските ресурси и опазване на природата в международни води. Споразумението засяга откритите води извън националните граници, а към момента защитата на природата там е много трудно постижима. Договорът е първата в историята ясна рамка за обявяване на защитени зони в океаните, както и за оценяване на въздействието на човешките дейности върху живота там.

„Тези дни чуваме държавни лидери да споменават океана като огромното и красиво нещо, което ни разделя. Докато всъщност бъдещето на планетата зависи повече от всякога от общите ни действия по защита на океана. Световното биоразнообразие и справянето с климатичните промени са пряко свързани със състоянието на Световния океан и това е общата отговорност, която ни свързва" - заяви Мартин Томов от „Грийнпийс" - България.


„Ратифицирането на Океанското споразумение е дипломатически шанс за България. Нашата страна беше сред първите подписали държави, но към момента още не е изпълнила практическия процес по одобряването му - така наречената ратификация. Дали и кога ще го направим, е от значение за целия свят. Споразумението може да влезе в сила едва когато 60 държави го ратифицират. Ако това не се случи сега, губим шанса да защитим 30% от водите по света до 2030 г." - обясни той.

_VN_6198_press_2

Огромният октопод пътува из различните държави и напомня на правителствата, че макар и океаните да им изглеждат далеч, те са важни за живота на цялата планета. Октоподът вече е бил във Великобритания, Хърватия, Словения, Франция, Норвегия и Полша, а на 4 март се появи и в България, за да подсети институциите за последните стъпки, които им остава да извървят, за да стане страната ни част от най-голямата победа в историята на опазването на природата. От „Грийнпийс" - България напомнят, че всеки може да подкрепи защитата на океаните, като подпише петицията за ратификацията на Международното океанско споразумение. |

Още снимки за ползване

Лица за контакт:

Мартин Томов, координатор на кампанията в „Грийнпийс" - България, 

0894 760 390, martin.tomov@greenpeace.org

Меглена Антонова, директор на „Грийнпийс" - България, 

0885 454 797, meglena.antonova@greenpeace.org

Вида Делчева, специалист комуникации в „Грийнпийс" - България, 

0885 456 064, vida.delcheva@greenpeace.org

 

Христо Панчев, координатор комуникации в „Грийнпийс" - България, 

0887 892 516, hristo.panchev@greenpeace.org

_VN_6379_press3
Уеб сайт
Facebook
Instagram
X
YouTube

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.