-
09 Апр 2025 |
USD / BGN 1.7862
GBP / BGN 2.2837
CHF / BGN 2.0920
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
БСП: Приемането на РС Македония в ЕС - без компромиси с историческата истина

28 Ноември 2021 | 10:25

/КРОСС/ БСП: Приемането на РС Македония в ЕС да е без компромиси с историческата истина
„Основната цел на българската външна политика е гарантиране на благоприятни външни условия за развитие на страната и просперитет на българския народ." Това заяви Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП, по време на преговорите за постигане на коалиционно споразумение на тема "Международни отношения". В срещата взеха участие още Цветелина Пенкова, Николай Маринов, Теодора Овчарова и Евгени Кирилов.
Отстояването на българските национални интереси в международен план, издигането на авторитета на Българската държава, засилването на нейното влияние в регионален и европейски мащаб, което да бъде постоянна задача на институциите, ангажирани с реализирането на външната политика, са част от приоритети, които социалистът очерта.
„Според нас българската външна политика трябва да се основава на няколко принципа - спазването на принципите на международното право, отстояване на многостранния подход в международните отношения, защита на суверенитета и националната цялост на държавите, добросъседство и регионално сътрудничество, подкрепа за българските граждани, пребиваващи постоянно или временно извън България, системни усилия за намаляване на военното противопоставяне в близките до България региони", каза още Вигенин.
Кристиан Вигенин посочи основните елементи на левицата в сферата на международните отношения:
1. Подкрепа за активизиране на регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа и продължаване на политиката на разширяване на Европейския съюз със страните от Западните Балкани
- Осигуряване на политическа и финансова подкрепа за развитие на инфраструктурата и свързаността на страните от региона с акцент върху Коридор №8.
- Да се отстоява съблюдаването на правата на българските национални малцинства в Република Сърбия и Република Албания като елемент от подготовката на страните за присъединяване към ЕС.
- Да продължат усилията в отношенията с Турция за постигане на справедливо решение за обезщетяване наследниците на тракийските българи, прогонени от Източна Тракия и Мала Азия.
- Създаване на обезпечена финансова национална политика за развитие на отношенията със съседните страни.
- Един от проблемите с регионалното сътрудничество и двустранните отношения с някои от страните е, че няма почти никаква координация между министерствата и институциите относно това какво прави България по инициативите за отделните страни.
2. Работата с българите в чужбина - необходима е нова стратегия, която трябва да реши няколко неща:
- Нова нормативна уредба;
- По-добра координация между водещите институции;
- По-голям финансов ресурс за обезпечаване на политиката към българските общности зад граница;
- Функциите на Министерството на образованието за българските училища в чужбина, трябва да има по-високо културно присъствие там;
- Мерки за запазване и развитие на етническата, езиковата, културната и религиозната идентичност на българските национални малцинства в Украйна, Молдова, Сърбия и Албания.
3. Пълноценно използване на възможностите на България като Черноморска и Дунавска държава:
- Разширяване на взаимодействието на страните от Черноморския регион в сфери като търговия, транспорт, туризъм и енергетика;
- Усилия от наша страна за деескалация на напрежението между Черноморските държави Украйна и Русия и за намаляване на противопоставянето между НАТО и Русия в Черно Море;
- Участие в утвърждаването на инициативите в Дунавския регион.
4. Нормализиране на отношенията с Руската Федерация:
- Приоритетни сфери на сътрудничеството с Русия са икономика, енергетика, култура и образование.
- Нуждата от провеждане на политика от страна на България за поетапна отмяна на санкциите на Европейския съюз, наложени на Руската Федерация и реципрочна отмяна на руските санкции спрямо Европейския съюз.
5. Стратегическите отношения със САЩ остават приоритет за българската политика както на двустранно равнище, така и в рамките на НАТО. Поставя се и въпросът за премахване на визовия режим за българските граждани.
6. Смятаме, че България трябва да работи за задълбочаване икономическото сътрудничество с Китай и то в сфери като конкретни инвестиционни проекти в инфраструктура, информационни технологии, земеделие, здравеопазване, култура и образование.
7. Ефективна и модерна дипломатическа служба:
- Пресичане на тенденциите за политизация на българската дипломатическа служба и изграждането на професионални кадри.
- Засилването на ролята на Министерството на външните работи за развитие на външноикономическите връзки, за привличане на чуждестранни инвестиции и за гарантиране на енергийната сигурност.
- Дигитализация на всички консулски услуги.
8. Участието на България в общата външна политика и политиката за сигурност на ЕС:
- Реализиране на важни за България външнополитически цели, чрез общата външна политика на ЕС - да не бъдем само обект, а субект.
- Усилие за разширяване на участието на български дипломати в европейската служба за външна дейност.
Кристиан Вигенин засегна въпроса с Истанбулската конвенция, която не може да бъде приета особено и след решението на Конституционния съд. Трябва да приемем в българското законодателство закони за борбата с домашното насилие и насилието срещу жени.
Темата за Република Северна Македония социалистът определи като принципен въпрос, на който трябва да се търси трайно и устойчиво решение на спорните въпроси като предпоставка за напредък в процеса за присъединяване на страната в ЕС. Това да става при последователно отстояване на националните интереси на България и без да се правят компромиси по отношение на историческата истина, основана на документи и факти.
- Трябва да се поддържа широкото съгласие на българската политика към Република Северна Македония, включително с препотвърждаване от бъдещото Народно събрание на основните елементи от Декларацията на 44-то Народно събрание.
- Да се придържаме към рамковата позиция на Република България относно разширяването на ЕС и процеса на стабилизиране и асоцииране, която доста сериозно разписа българската политика.
- Трябва да бъде създадена съвместна работна група с участието на представители на законодателната и изпълнителната власт и експерти, която да изготви преглед на постигнатото до момента и да предложи мерки за осъществяване на напредък по тази тема.
- Трябва да има пътна карта, в която да се отбележат ясно ангажиментите на РСМ и на България преди началото на преговорите, по време на преговорите и преди евентуалното присъединяване. В тази карта трябва да се включат чувствителните за България въпроси и те трябва да бъдат част от преговорната рамка.
- Паралелно с това трябва да се изготви средносрочна програма за развитието на отношенията с РСМ, която да обхваща всички основни аспекти - икономика и бизнес, транспорт, туризъм, култура, европейски въпроси.
Кристиан Вигенин допълни още следните приоритети на левицата в международните отношения:
- Като позиция България е в ядрото, а не в периферията на Европейския съюз.
- Недопускане прилагане на двойни стандарти и развитие на съюз на две и повече скорости.
- България да е пълноправен член на Съюза с ясна стратегия и последователни държавни усилия.
- По-голяма прозрачност в процеса на вземане на решения по европейските въпроси чрез засилване на ролята на Народното събрание.
- Ускоряване на работата по одобрението и реализацията на Плана за възстановяване и устойчивост.
- Бързо финализиране на споразумението за партньорство с Европейската комисия с цел достъп до европейските средства от новия програмен период. Трябва да има вицепремиер по европейските въпроси, който да координира работата.
- Работа за приемане в Шенгенското пространство без допълнителни условия.
- Подкрепа за присъединяване към Еврозоната, но при две условия - гаранция за запазване на сегашния курс на лева към еврото, както и план за елиминиране на възможни негативни ефекти по отношение на доходите и спестявания на гражданите.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
09 Април 2025 | 07:12
Министър Станков: Сега е моментът да говорим за кадрите, които ще бъдат необходими за 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“09 Април 2025 | 06:42
Министър Красимир Вълчев: Увеличаваме многократно стипендиите за студенти в ключови специалности за ядрената енергетика09 Април 2025 | 06:27
Министър Тахов: Земеделските производители ще бъдат обезщетени за измръзванията от последните дни08 Април 2025 | 21:31
Измериха замърсяването с азотен диоксид покрай училища и зоната с ниски емисии08 Април 2025 | 21:16
Защо 700 души от столичния жилищен квартал Витоша са без достъп на линейки и пожарни?ПОЛИТИКА