- 19 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8490
- GBP / BGN 2.3385
- CHF / BGN 2.0965
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Доброслав Димитров: Вдигането на максималния осигурителен доход ще се отрази на цялата икономика
30 Декември 2023 | 09:30
/КРОСС/ Вдигането на максималния осигурителен доход ще се отрази на цялата икономика на България. Това заяви пред БНР Доброслав Димитров - председател на УС на БАСКОМ (Българска асоциация на софтуерните компании).
"В последните 2 години в България, донякъде заради това, че правихме избори през 3 месеца, буквално през 3 месеца един или друг политик започваше да обсъжда как трябва да бъдат "наказани" хората на високи доходи, трябва да се вдигат данъците, трябвало да се изземва повече и т.н. Това поставя България като една изключително непредвидима дестинация за правене на бизнес. Всеки бизнес, когато си планира инвестициите, планира за няколко години напред. Но как да планираш, когато не знаеш в една държава каква ще е политиката й относно данъците", обясни той в интервю за предаването "РадиоТочка".
Според него от финансовото министерство са се опитали да принизят спора за максималния осигурителен доход. Проблемът е, че ние компрометираме един имидж на България, който е бил добър в последните 25 години - на държава, която е предвидима със своята данъчна политика, подчерта Димитров и декларира, че ще продължават да отстояват тази своя позиция.
Инфлацията и застоя на икономиката предполага точно обратната политика, смята той. И предупреди, че кризата няма да ни заобиколи:
"Каквото се случва в Западна Европа и в САЩ, се случва и в България 9 или 12 месеца по-късно. При положение, че знаем, че идват нелесни времена, да планираш още допълнителни разходи за бизнеса и да повишиш един от данъците е изключително недалновидна политика".
По думите му миналата година софтуерната индустрия на България е пораснала с близо 25%, по-миналата година - с още 25%. Започнахме 2023 г. да вървим с 20-процентен ръст до средата на годината, отбеляза Доброслав Димитров и добави, че след този период има почти изцяло застой. В момента прогнозите са за ръст от около 10%.
"Ако това се случва на нас, не виждам как нещо хубаво се случва на другите отрасли", изказа мнението си той. Според него всичко това се усеща по начина, по който фирмите планират. Той даде пример с това, че от началото на годината фирмите масово са спрели да наемат младши специалисти. Освен това, в началото на лятото са започнали "тихи вълни" на съкращения в някои от западните компании.
"Каквото се случва при нас, ще рефлектира и в останалите индустрии, просто ще отнеме няколко месеца повече", категоричен бе Доброслав Димитров.
Той отбеляза и въвеждането на минималния глобален данък от 15% за големите компании. Така ефективно сме с най-високия данък в услугите в ЕС, изтъкна специалистът. Според него така е отнето едно от предимствата, които сме имали като държава.
"Всичко, което беше погрешно в този данък, беше въведено за България. И всичките добри изключения, които другите държави са направили за себе си, не бяха въведени. Въведохме го по възможно най-неправилния начин", смята той. По думите му българската данъчна система е била изключително добра до преди 2 години.
"За да се справим с предизвикателствата на днешното време, ни трябва едно единствено нещо - човешки талант, а той идва през образование, през преквалификация и през привличане на хора отвън. Няма как да привлечем хора отвън, като посланието е "България не е гостоприемна държава за външни инвестиции, за хора отвън, да задържане на младите хора".