- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
“Теория на хаоса” и българската политика
03 Септември 2024 | 11:04
/КРОСС/ Защо се стигна до тук? Защото това са едни предсмъртни гърчове на една политическа партия, която не просто си е извървяла историческия път, която си е извършила историческата роля, за нея има все по-малко място, все по-малко смисъл за българската политика и въобще в политиката, защото в нея има много малко политика и много икономика. Това каза в БНТ „Денят започва" политическият анализатор Кристиян Шкварек по отношение случващото се в ДПС. Ако влезем в темата по-генерално, преходът и неговата политическа рамка в момента претърпява някакви такива предсмъртни гърчове и затова виждаме не само в ДПС подобни трусове, виждаме ги и в другата основна партия на тридесет и няколко годишния преход - БСП, ще го виждаме и в политиците, които бележат прехода. Т.е. имаме един генерален преход от Прехода към нещо друго, който ще бъде съпровождан с подобни предсмъртни трусове.
В това има и доста инжинерство и режисьорство, смята журналистът Владимир Йончев. До каквото се докосне Делян Пеевски, то се разпада. Още с влизането му в ДПС беше ясно, че това ще стане. Процесите в БСП също до голяма степен са свързани с това - там има и негови хора. И сега очакваме да видим дали тези процеси ще продължат и нататък в най-голямата партия, защото не е тайна, че и там неговото влияние е много силно. По думите му, това е едно режисирано вкарване на хаос, за което обаче има много добра почва.
Като казвам режисирано, нямам предвид, че някой е положил огромно старание. Почвата я има и е необходимо малко да се побутне. За мен това са закономерни процеси, защото не от вчера българската политическа система не е в състояние да регулира социалните отношения и конфликти в българското общество. Това коментира политологът Страхил Делийски. Партиите, като основна част на представителната демокрация също не от вчера са в състояние, в което не отразяват това, което би трябвало да отразяват едни партии. Тук става дума за превръщането на едни, по дефиниция, политически структури в организации и общности, които изпълняват даден едноличен или корпоративен интерес.