- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Как вътрешнопартийните раздори ще повлияят на изборните резултати
09 Септември 2024 | 10:56
/КРОСС/ Как вътрешнопартийните раздори ще повлияят на изборните резултати? Намалява ли вероятността за евроатлантическа коалиция след изборите? Тези въпроси коментираха политолозите Татяна Буруджиева и Георги Киряков в предаването „Здравей, България".
„Коалицията „анти-Пеевски" не е ефективната за създаване на правителство. Трябва да се върнем към традиционните консервативни формати за създаване на правителство, да знаем какво ще прави то. Това е доста по-смислен формат", заяви Буруджиева.
След като вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че той и неговата партия са се позиционирали и на него ще му е "лесно", политологът Георги Киряков изрази мнение, че не е така, след като 2 години не успява да създаде мнозинство. И според Киряков не е въпросът дали коалицията ще е „анти-Пеевски", а какво ще прави в управлението.
„Предишното мнозинство имаше някакви приоритети, които се спънаха в момента, когато трябваше да се промени съотношението на силите в някои от институциите. Не става въпрос да изберем независими хора, а така да направим балансите във властта, че всички да са доволни и да имаме блокиращи квоти", коментира Киряков.
Татяна Буруджиева даде пример с казуса с главния прокурор. „Помните колко много си говорихме за Гешев и желанието той да бъде сменен. Няколко години сме без него и никаква разлика", каза Буруджиева.
Двамата политолози коментираха и конфликта Делян Пеевски - Ахмед Доган.
„Виждам опит да се овладее марката ДПС от едната или другата фракция. Виждам желание и страх, че ако не се явят с абревиатурата ДПС, могат да загубят много. Тази битка няма да свърши до началото на изборната кампания и по време на кампанията и ще се решава в съда. Само че трябва да се регистрират, затова се бърза и се играят позиционни игри между двата лагера. Напълно е възможно да се регистрират коалиции без ДПС в наименованието и тогава ще излязат лицата - от едната страна Доган, от другата - Пеевски", каза Киряков.
„Има закони, по които се регистрират партиите и съдът има пълното основание да се опира точно на тези закони. В БСП не е толкова голям казусът, както в ДПС, защото нямат съпредседатели, които едновременно и поотделно да могат да ги правят тези неща. Наблюдаваме ситуация, която до този момент не си бяхме представили - не си бяхме представили, че лидерите на партията могат да работят за тяхното разцепление и унищожение", каза Буруджиева.
По отношение на БСП Татяна Буруджиева каза, че очаква да присъстваме на „следващия цирк".
„БСП функционира и се управлява от едно ръководство, в същото време ще се регистрира и ще участва на изборите с друго. По устав окончателното одобряване на листите става с решение на Националния съвет. Мисля, че ще присъстваме на следващия „цирк". Най-вероятно г-жа Нинова, ако е решила да регистрира сама листите, няма да ги представи на Националния съвет. Може да ги регистрира без Националния съвет, защото иначе те ще й ги бламират", каза Буруджиева.
„БСП трябва да се пенсионира. Трябва да се създаде нова левица около нови ценности. Европейски ценности, а не тези, които Нинова се опитваше да прокарва последните години - консервативни и нелеви идеи. Но има страх в нея и при много хора в левицата, че това би докарало до съвсем очевиден крах на това пространство. Там си има определен тип избиратели, които може да не харесват новите леви идеи", каза Киряков.