• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Мика Зайкова: До април имаме дефицит 1,3 милиарда

Мика Зайкова: До април имаме дефицит 1,3 милиарда

/КРОСС/ До април имаме дефицит 1,3 милиарда, като имате предвид, че в края на годината с парите от Плана за възстановяване похарчихме само 100 милиона и си намалихме изкуствено дефицита. Само че трябва да върнем тия пари обратно, да направим проектите, освен това всички проекти в ПВУ искат съфинансиране, т.е. трябва да дадем още малко пари. Това каза финансистът Мика Зайкова в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

Народните избраници според нея нямат капацитета да решат така създалите се проблеми с бюджета.

Бившият социален министър Иван Нейков коментира, че ако чакаме съставяне на правителство, няма да имаме бюджет.

Според него предложеният от служебния кабинет бюджет е най-лесният вариант за народните представители. „Министерството на финансите им показа съчетание от разни пръсти и им каза: ето ви бюджет, но с такъв дефицит, че никой вече не смее да поиска и стотинка отгоре. Сега задачата е: ето ви бюджет, ето ви 6% дефицит - хайде сега режете, ако искате да влизаме в еврозоната.

По думите му никоя от партиите в парламента няма капацитета да направи нов бюджет, извън Министерство на финансите.

Според него пътят за затваряне на дефицита минава през капиталови разходи и използване на средствата от ЕС, а не през орязване на социални разходи.

Бившият заместник-министър на икономиката Димитър Маргаритов коментира, че с така предложения от служебния кабинет бюджет, вместо да се намери изход от кризите, ще се влезе в спирала на спорове и недоизяснени параметри. „В най-добрия случай един евентуален следващ служебен кабинет просто ще получи няколко добри чека, за да харчи. А понеже служебното правителство не е призвано да провежда политики, ако ще се върви към това, по-добре е да се върви към принципа на финансовия автоматизъм, който действа и към момента", заяви той.

Бюджет на държавата трябва да бъде приет от редовно правителство, независимо колко време е необходимо да бъде изготвен той, и от компетентен парламент.

По думите му нито държавата в икономически план, нито обществото са готови за шоково влизане в еврозоната в този момент. „Защо тогава ние трябва да се напъваме да търсим изпилването на 3-те процента, като може да се постигне разумен компромис в парламента и влизането в еврозоната да стане по нов сценарий", коментира Маргаритов.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.