- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Проектът за Бюджет 2025 - плюсове и минуси
05 Декември 2024 | 11:42
/КРОСС/ Изпълнителният директор на Българската стартъп асоциация (BESCO) Добромир Иванов и финансистът Левон Хампарцумян коментираха в „Здравей, България" ситуацията с проектобюджета за следващата година.
Бюджет 2025 е една от основните теми тази седмица. Причина за това е, че България вече закъсня с гласуването му. Топ-банкерът Левон Хампарцумян посочи грешките, които се допускат при съставянето на най-важния проект за страната.
Една от тях е, че се тръгва с 3% дефицит. Хампарцумян посочи, че Министерството на финансите се опитва да нагласи така нещата, че да се задоволят желанията за харчене и да се влезе в еврозоната. По думите му, логиката, която от експертите от ведомството трябва да следват, е да се стремят към 0% дефицит, а не към 3%.
„Някои от най-щедрите обещания просто няма да могат да се изпълнят", отсече той. Като втора грешка, финансистът изтъкна фактът, че не се залагат планове за нови приходи.
С мнението му за Бюджет 2025 се съгласи и икономистът Добромир Иванова. „Това е все едно човек като си прави бюджета за месеца и да предвиди да изхарчи повече. Дефицитът е да вземем кредит", направи сравнение Хампарцумян. Банкерът уточни, че това е все едно млад човек да тегли заем, за да се изучи. „Това е полезен дефицит.
Ако при държавата вземем кредит, само за да увеличава заплатите в администрацията, без да има повече резултати, няма смисъл", категоричен бе той. Хампарцумян определи идеята за облагане на свръхпечалбите на банките като „левичарска и популистка". „Кой ще е този „гений", който е казал, че докъде е нормалната печалба на една корпорация и откъде започва свръхпечалбата?", попита той. S
Бюджет 2025 се внася в НС. Вчера финансовият министър Людмила Петкова заяви, че дефицитът ще бъде в рамките на 3%.По време на брифинг тя предостави информация за внасянето на Бюджет 2025. Тя посочи, че е важно да няма увеличение в основните данъци - ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физически лица и осигуровките. Те оказват пряко влияние или върху инфлацията, или върху икономическото развитие. Затова предлагаме мерките с най-малък негативен ефект върху страната.