• 09 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7313
  •  GBP / BGN 2.3075
  •  CHF / BGN 2.0974
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Национална мрежа за децата и международната Eurochild на среща с президента Радев за разширяване на въздействието на Европейската гаранция за детето в България

Национална мрежа за децата и международната Eurochild на среща с президента Радев за разширяване на въздействието на Европейската гаранция за детето в България

/КРОСС/ Eurochild настоява българските власти да приемат Националната стратегия за детето, за противодействие на използването на децата и семействата в дезинформационни кампании и за институционални реакции срещу дезинформацията в темите за защита на детските права

Изпълнението на българския план за намаляване на детската бедност и социално изключване в рамките на Европейската гаранция за детето (ЕГД) беше на фокус по време на среща на изпълнителния директор на Национална мрежа за децата Георги Богданов с президента Румен Радев.

Разговорът се състоя в рамките на тридневно посещение у нас на Мари-Луиз Колейро Прека, председател на Eurochild - международната детската правозащитна мрежа от организации, на която НМД е член.

На срещата обсъдихме важни въпроси, свързани с грижата за децата и семействата у нас и високата детска бедност. В България тя остава една от най-високите в ЕС - 26,1%. Всяко четвърто дете у нас живее в лишения, близо 25% не могат да имат екипировка за игра на вън, 15% не могат да имат поне едно хранене с пиле, месо или риба на ден, 16% нямат подходящи книги за възрастта, а 19% - втори чифт обувки за сезона. През 2024 година близо 40 000 деца са отпаднали от образователната система.

„Високият дял на децата в риск от бедност в България изисква адекватен институционален отговор и реална социална интеграция.", подчерта държавният глава Румен Радев и посочи, че детската бедност е чувствителен за обществото ни въпрос и затова са необходими ефективни и последователни действия от страна на институциите. Президентът подчерта също така, че благополучието на българските деца трябва да е водеща национална цел за политиците, гражданските организации и обществото.

Като ключови предпоставки за бедността и непълноценната обществена интеграция по време на срещата бяха откроени липсата на образование и социалната среда, която влияе върху личностното развитие на децата. Румен Радев подчерта, че именно доброто образование дава възможност на децата за по-добра работа, по-добри доходи и по-добро качество на живот в бъдеще.

Мари-Луиз Колейро Прека сподели безпокойството си от високия дял деца у нас, които изпитват материални лишения. Европейската гаранция за детето цели именно изкореняване на бедността в ЕС, като гарантира ефективен и безплатен достъп за деца в риск до пълноценна храна, здравеопазване, образование и социална закрила. Държавите членки на ЕС, в това число и България, които имат ниво на детска бедност над средното за Съюза, трябва да отделят най-малко 5% от предоставените от Европейския социален фонд ESF + за програми, насочени към децата, живеещи в изолация и бедност.

„Безспорно има много положителни разултати при прилагането на ЕГД в България - в повишаване на грижите за ранно детско развитие, образование и здраве. Записванията за детски градини са се увеличили с 79,1% от 2021-2022 г. и до 87,3% през 2022-2023 година. Въвеждането на Национална рамка за качество също е положителен резултат за работа в България за детско развитие", заяви Прека. Тя даде положителна оценка и на въведените разширени профилактични прегледи за деца, увеличената подкрепа за деца с увреждания, безплатно изхранване на децата в целодневните детски ясли и градини, но обърна внимание на недостатъчните усилия в жилищната политика.

Мари-Луиз Колейро Прека подчерта и необходимостта от по-широко популяризиране на ЕГД и укрепването на междуинституционалното сътрудничество, в което голяма роля могат да имат и местните власти. По думите й в България все още липсва напълно интегрирана система от социални, здравни и образователни услуги за уязвимите семейства. Ефективната закрила на детето изисква координация между социалните служби, правоприлагащите органи, здравните институции, образователната система и други заинтересовани страни.

„Дълбоко сме обезпокоени, че България не е приела Национална стратегия за детето в продължение на шест поредни години, оставяйки политиките за детето без дългосрочна визия и обща рамка.", отбеляза г-жа Прека. Липсата на цялостна стратегия отслабва способността на страната да предоставя последователни и устойчиви решения за уязвимите групи деца. Eurochild настоява българските власти да приемат и прилагат приоритетно Национална стратегия за детето и призовават за по-големи усилия за информиране на обществото в темите за защита правата на децата, както и за институционални реакции за противодействие на дезинформацията.

Георги Богданов подчерта значимата роля на детските организации в България и тяхната важна роля в развитието и защитата на правата на децата у нас, като даде редица примери за реалната подкрепа на гражданския сектор да подпомага деца в уязвимо положение, със специални образователни, здравни или други нужди. Той сподели разочарованието си, че децата все още не са приоритет на държавните институции в страната. „Европейската гаранция за децата е силен инструмент, който ще намали процента на детска бедност в държавата, ще имаме по-малко гладуващи деца. Но притеснителен е фактът, че години наред в България не се приема Национална стратегия за детето, а това забавя и затруднява сериозно грижите за децата. ", отбеляза изпълнителният директор на НМД.

По време на срещата с президента Румен Радев бяха адресирани и теми, свързани с постоянни нападки към гражданския сектор заради ширещата се дезинформация и фалшивите разкази, които все повече са насочени към правата на децата и политиките за закрила на детето в България. НМД изрази безпокойството си от използването на децата и семействата в дезинформационни кампании, които влияят на грижите към най-уязвимите деца. Изказахме и притеснението си от нападките срещу гражданските организации, които работят с най-тежките проблеми на децата и семействата и често заместват грижи, които държавата трябва да има за свой вменен приоритет.

Подчертахме, че семействата и децата, особено от уязвимите групи, са непропорционално засегнати като са изправени пред социална стигма и намален достъп до услуги. Въпреки своя принос и доказани положителни резултати, българският НПО сектор е обект на все по-големи атаки, включително политически натиск и негативни обществени кампании. Подобна враждебност подкопава системите за социална подкрепа и създава бариери пред предоставянето на основни услуги към най-уязвимите деца.

Национална мрежа за децата изказва благодарност към президентската институция за приема в рамките на тридневното посещение на Eurochild и за възможността да разговаряме за разширяване на въздействието на Европейската гаранция за детето в България и за приемането на Национална стратегия за детето.

Визитата на Мари-Луиз Колейро Прека в София продължава. НМД ще срещне екипа на Eurochild с народни представители и членове на парламентарни комисии, както и с експерти от гражданския сектор, които предоставят социални услуги за деца и семейства. В рамките на визитата у нас НМД е ангажирала над 50 участника от България и Европа, за да говорим за подобрени грижи към детето и семейството.

 

За Eurochild

Eurochild обединява над 200 организации в 37 държави в Европа и осъществява застъпничество за правата и благоденствието на децата в близко сътрудничество със структури на Европейския съюз. Национална мрежа на децата е член на Eurochild повече от 10 години и е основен национален партньор за България в редица фокусни политики, сред които и ефективното прилагана на Европейската гаранция за детето.

За Европейската детска гаранция (ЕГД)

Европейската гаранция за детето е инструмент, при който цели изкореняване на бедността сред децата Европейският който гарантира ефективен и безплатен достъп за деца в риск до основни услуги като здравеопазване, хранене, социална закрила и образование. Държавите-членки с ниво на детска бедност над средното за ЕС, каквато е България трябва да отделят най-малко 5% ресурси от предоставяните ресурси от Европейския социален фонд плюс (ESF +) за програми насочени към деца живеещи в бедност и изолация.

От създаването на Европейската гаранция за детето се изпълняват редица мерки за подкрепа на децата и семействата в България, някои от които са стартирали директно в отговор на инициативата, а други са се изпълнявали още преди приемането на националния план и тяхната реализация което ще продължи и в бъдеще. Държавната институция, отговорна за реализирането на Европейската гаранция за детето е Министерство на труда и социалната политика. В оперативния план за периода 2023-2024 г. за изпълнение на Плана за действие в изпълнение на Препоръка (ЕС) 2021/1004 на Съвета за създаване на Европейска гаранция за детето (2030) са разписани конкретни дейности с индикатори, срокове, размер и източници на финансиране и отговорни институции във всички области на въздействие - образование и грижи в ранна детска възраст; приобщаващо образование и училищни дейности; здравеопазване; здравословно хранене; подходящо жилищно настаняване и други инструменти за преодоляване на социалното изключване и намаляване на детската бедност. На работната среща ще участват представители на държавни институции, неправителствени организации, както и представители на Eurochild от Белгия, Португалия, Кипър, Финландия, Малта, Словакия, Испания и др.

 

Бъди част от нас!

Стани месечен дарител, за да помагаме заедно на децата на България!

https://nmd.bg/dari 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.