• 25 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

За осми път фестивал възкреси живота в древния Марцианопол

За осми път фестивал възкреси живота в древния Марцианопол

/КРОСС/ За осма поредна година животът в древния Марцианопол възкръсна в античния амфитеатър в Девня. Традиционният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град" в събота отново събра групи за исторически възстановки от страната и чужбина, за да завъртят машината на времето с гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда.

Българските сдружения Via Preatoria (София), „Авитохол" (Варна), Ludus Luperkalis (Ямбол), „Мадарски конник" (Обзор), „Величие" (Варна) и гостите от Румъния Nokors (Букурещ), Asociatia Culturala Tomis (Констанца) и Ludus Apulensis (Алба Юлия) отново потопиха зрителите в магията на битките на римските легиони, на траки, даки, скити и готи. Фестивалът обаче поднесе на жителите на Девня и гостите на града не само зрелища, но и много завладяващи емоции с вкусове, древни изкуства, автентични занаяти и спортни предизвикателства от времето на Римската империя!

Майсторите занаятчии Емил Маринов, Петър Петров, Йордан Сивков, Алеко Наков и изпълнителите от формацията за антична музика „Фрея" превъртяха историята и потопиха публиката в живота на обитателите на проспериращата римска провинция преди близо две хилядолетия. И зрителите, и участниците във фестивала имаха възможност да опитат храни и напитки, характерни за периода на Римската империя, сами да си изработят накити, да си отсекат монети или да пострелят с лък, като древните обитатели на земите от региона на Девня.

„Сигурно не са много градовете, които могат да се похвалят с толкова богата и древна история, която ни е завещал античният Марцианопол. Това ми дава силата и гордостта да провеждаме такъв фестивал, и то на подобно прекрасно и автентично място, каквото е римският амфитеатър. И, разбира се, ни задължава да популяризираме нашата богата история, която не е свързана само с периода на I и II век, когато градът ни е създаден от император Траян. Тя продължава и по-късно и е не по-малко интересна. Има данни, че при основаването на българската държава територията на днешна Девня е била обитавана от прабългарите на хан Аспарух. Въпреки че те не са потвърдени на 100%, аз лично вярвам в това", коментира кметът на Девня Свилен Шитов, преди да благодари на участниците и гостите на фестивала, че за поредна година са станали част от празника на общината.

Пресцентър на Община Девня

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.