- 27 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Световен ден за борба с диабета
14 Ноември 2024 | 08:29
/КРОСС/ Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия - от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. СЗО предвижда към 2030 г. над 500 милиона души да бъдат засегнати от диабет тип. В България според статистиката от това заболяване страдат около 500 000 души. 40% от хората обаче не знаят, че имат диабет. Съществуват два основни типа захарен диабет - тип 1 и тип 2. При децата по-типичен е първия тип, а при възрастните се развива основно втория тип диабет.
Основните рискови фактори за развитие на захарен диабет са наднорменото тегло, както и наличието на първостепенни родственици, страдащи от захарен диабет. Определящо значение има също начинът на живот - хранене, намалена физическа активност, стресът в ежедневието.Симптомите, при които трябва задължително да се посети ендокринолог, са непрестанна силна жажда, често уриниране, загуба на тегло, силно чувство на глад, чести инфекции в устата, уринарния тракт и по кожата, необяснима обща слабост, рязко спадане на тегло и др. При болшинството от хората с диабет тип 2 обаче липсват признаци на заболяването и то се открива случайно при провеждане на изследвания по друг повод. Последствията и усложненията от диабета могат да бъдат много тежки и с висока цена както за отделната личност, така и за цялото общество. Основен проблем са развиващите се късни усложнения на болестта, които могат да доведат до слепота, хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализа, ампутации на крайници, съдови усложнения - исхемична болест на сърцето, миокарден инфаркт, мозъчно-съдова болест, мозъчен инсулт.
Важно е да се знае, че редовният самоконтрол намалява усложненията от диабета с 35%. Особено важно е извършването на профилактични прегледи при ендокринолог, а при пациентите с диагностицирано заболяване периодичните прегледи при специалист-ендокринолог са наложителни най-малко веднъж на 6 месеца и дори по-често. От важно значение е редовното измерване на нивото на кръвната захар - с глюкомер или в лаборатория. Освен това е необходимо изследване и на нивото на липидите. Лечението на заболяването е комплексно и включва както контрол на нивото на кръвната захар, така и на другите съпътстващи диабета рискови фактори - артериална хипертония, дислипидемия, затлъстяване. Както за диабет от Тип 1, така и за диабет от Тип 2 е необходимо специалист да установи хранителен режим с прецизиране на качеството, количеството и съдържанието на въглехидрати и мазнини. Назначава се и ежедневен двигателен режим.
Международната Диабетна Федерация препоръчва поне 30 минути умерена физическа активност-бързо ходене, плуване, каране на колело, танци през повечето дни от седмицата. Редовно ходене поне 30 минути дневно снижава риска от диабет с 35-40%. Изследвания категорично сочат, че промяната в начина на живот снижава риска от захарен диабет с 58%.
За Световния ден за борба с диабета Национална асоциация на децата с диабет организира събития и инициативи, насочени към повишаване на информираността за заболяването и оказване на подкрепа. Една от ключовите активности ще бъде Дните на отворените врати в Община Марица с безплатни измервания на кръвна захар за деца, младежи и всички жители, които ще се проведат на 17 ноември 2024 г. от 9:30 до 12:00 часа в спортната зала на с. Труд. В 13:00 ще започне и среща-дискусия, посветена на превенцията на диабета и управлението на ежедневния живот със заболяването. Инициативата ще обхване и „отворени врати" в различни градове на страната, на които ще се провеждат скрининги и разяснителни кампании в детски градини, училища и сред обществото.
Диабетът остава сериозен здравен проблем в България, като данните показват, че 16,5% от възрастното население е засегнато, а случаите при деца също нарастват с тревожни темповe, като у нас около 2000 деца са с регистриран диабет тип 1. На глобално ниво хората с диабет са повече от 500 милиона, а до 2030 г. броят им се очаква да нарасне до 643 милиона, което ще засегне приблизително всеки десети човек. Освен това, всеки втори случай на диабет остава недиагностициран. Здравната профилактика и навременната диагностика са от ключово значение, както и информираността за възможностите за управление на състоянието, като балансиран начин на живот и правилно хранене.
Като част от информационните си инициативи, през тази година Национална асоциация на децата с диабет стана партньор и на e-sladko.info - първата информационна платформа в България, посветена на подсладителите, която цели да предостави на хората научно обоснована и проверена информация за тяхното използване и ефекти. Платформата е създадена в партньорство с експерти в областта и предоставя актуални данни, които са особено важни за хората с диабет, но и за всички, които се интересуват от балансираното хранене.
Националната асоциация на децата с диабет, която тази година отбелязва 20 години от своето създаване, активно подпомага семействата на децата с диабет и работи за по-доброто разбиране на заболяването чрез организиране на редица събития като летни лагери, здравни образователни кампании и инициативи, насочени към повишаване на информираността. Тези усилия допринасят за подкрепата на обществото и за разпространението на актуална информация за диабета и съвременните методи за неговото управление.
Около 519 хил. души са диагностицирани с диабет в България. Предполага се, че 134 хил. души все още не знаят, че имат диабет, а 235 хил. са в състояние на предиабет. За разлика от други заболявания, които имат ясни проявления и за които пациентите търсят помощ, нито диабетът, нито предиабетът имат симптоми. В повечето случаи хората съвсем случайно разбират, че нивото им на кръвна захар е опасно повишено. Затова специалистите съветват поне веднъж годишно всеки да си изследва нивото на кръвната захар.
Колко критичен момент е предиабетът
Предиабетът е гранично състояние, в което нивата на кръвната захар са по-високи от нормалните ( между 5,7 и 6,4%), но не толкова високи, че да бъде поставена диагноза Диабет Тип 2. Въпреки че предиабетът е обратимо състояние, 50% от хората, диагностицирани с него има вероятност да развият Диабет Тип 2 през следващите пет до 10 години.
Симптомите на предиабет
- 15% по-висок ръст от развитие на сърдечно-съдово заболяване
- 16% по-висок риск от коронарна артериална болест (по-позната като артериосклероза)
- 14% по-висок риск от инсулт
- Много от тези пациенти имат недиагностицирано бъбречно заболяване
- Повишена опасност от заболяване на очите, тъй като високите нива на кръвната захар увреждат малките кръвоносни съдове в задната част на очите
- Предиабетното състояние е тясно свързано със сексуалната дисфункция при мъжете.
По повод Световния ден за борба с диабета, който отбелязваме на 14 ноември, Клиниката по ендокринология и болести на обмяната за лечение на метаболитни нарушения към УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ" ще извършва безплатни консултации за хора с диабет и риск от развитие на заболяването.
Консултациите ще се провеждат на 14 и 15 ноември 2024 г. в кабинет 214 (ет.2 над Спешно отделение) между 12:00 и 16:00 часа. Желателно е предварително записване на тел. 02/9432 433 (между 8:30 и 13:00 часа).
По време на прегледите ще се измерват кръвна захар и показатели на телесна маса и ще се получат препоръки за лечение и диета, посочиха от здравното заведение.