- 05 Фев 2025 |
- USD / BGN 1.8766
- GBP / BGN 2.3540
- CHF / BGN 2.0818
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Министър Димитров: Доставката на качествена питейна вода е изключително комплексен проблем, който изисква адекватно финансиране
13 Януари 2025 | 06:59
/КРОСС/ По празниците паднаха валежи и в Плевен имаше вода, но това е временен ефект и най-вероятно безводният период може да настъпи през февруари, когато всичко замръзва. Много е вероятно тогава да има режим на водата отново. Това каза снощи служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров в предаването „Защо, господин министър?" по бТВ.
Той поясни, че в миналото сме били лидери по темп на развитие на тези мрежи - водоснабдителна, енергийна и хидромелиоративната.
Над 140 населени места са в режим на водата в момента. „Генералното решение на този проблем е една цялостна реформа на контрола на водите в България. А в момента управлението е фрагментирано, отговорностите не са ясни, размити са, много министерства, много институции. Липсва конкретен орган, който да се грижи за това управление, липсва адекватна политика в тази сфера. Решението на този въпрос е или определянето на единен орган, който би могъл да управлява тези оскъдни ресурси, или би могло да е в подобряване на комуникацията и координацията между институциите и структурите", каза министърът.
Доставката на качествена питейна вода е изключително комплексен проблем, който изисква адекватно финансиране. „ВиК дружествата е необходимо да имат много дългосрочни и стройни планове за развитие, каквито в момента липсват. Липсват нови ефективни технологии", заяви Димитров.
Той поясни, че в миналото сме били лидери в тази област.
„Нашите технологии са изнасяне в Израел, те са ги развили и са на съвременни нива. И за щастие имаме договорка Израел да подпомага развитието на водите в България", заяви Димитров.
Той коментира и проблема с мръсния въздух в столицата. „Превишението на фини прахови частици го наблюдаваме всяка година заради транспорта и отоплението, освен това е важно и географското положение. Мерките, които бяха взети от Столична община, са изключително адекватни и дадоха резултат. Тенденцията е към постоянно подобряване качеството на въздуха в цялата държава, включително и в София", заяви министърът.
Той обясни и че, смъртта на планинските чинки в Копривщица е причинена от дейността на хората - от фойерверките на Нова година.
„Ако има изградени правила, не сме против тези събития. Привлекли сме учени и сме анализирали нещата", добави Димитров.
По думите му изчислението на такса „Смет" не на база данъчната оценка на имота, в който живеем, а на база количеството боклук, който изхвърляме, ще доведе до по-нисък данък за гражданите.
Ако този принцип не бъде въведен до 1 януари 2026 г. е възможно да бъде наложена наказателна процедура от Еврокомисията.