• 09 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7313
  •  GBP / BGN 2.3075
  •  CHF / BGN 2.0974
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

БСП - ОЛ: Бюджетът за 2025 г. е важна крачка към политическа стабилизация и излизане от тежката фискална криза  

БСП - ОЛ: Бюджетът за 2025 г. е важна крачка към политическа стабилизация и излизане от тежката фискална криза  

/КРОСС/ "Бюджетът за 2025 г. е важна крачка към политическа стабилизация и излизане от тежката фискална криза - балансира всички сектори на държавното управление на границите на възможното, осигурява минимален, но значим икономически растеж, стабилизира доходите на населението, без това да поражда голяма инфлация". Това заяви в пленарна зала по време на бюджета на държавата за 2025 г. председателят на ПГ на БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Драгомир Стойнев и подчерта категоричната подкепа на групата за предлагания от правителсвтото проект.

Социалистът коментира, че  въпреки, че партиите участници в правителството имат различен идеен характер, те са намерили общи решения за постигането на: З%  бюджетен дефицит; до 40% от БВП на разходите на хазната, за запазване на минимално необходимата капиталова програма и възстановяването на държавното участие в строителството на магистрали, ВиK сектора, санирането на сгради и т.н., за запазване на постепенния растеж на доходите и запазването на ръста на пенсиите. Той се обърна към представителите на позицията с думите: "Гласувайте за този бюджет! Постигнатите компромиси за дефицита, разходите и доходите са в голяма степен и ваши позиции".

Стойнев заяви, че за БСП - ОЛ бюджетът е признание за нейната роля в правителството и главно - запазването и развитието на социалната програма за 2025г. По думите му той гарантира повишението на доходите на учителите, военните, органите на МBP и пенсионерите и някои по-малки групи. Социалистът допълни, че са увеличени средствата за образование, здравеопазване, социално подпомагане. "Особено искам да подчертая запазването на т.нар. „швейцарско правило" и увеличението на пенсиите", каза оше той и благодари на партньорите на левицата в управлението.

Стойнев подчерта, че след броени месеци ще започне подготовката на бюджета за 2026г. От името на ПГ на БСП - ОЛ той заяви, че левицата ще предложи поредица от нови решения, по които работи още от сега: привличане на стратегически частни чужди инвестиции; смел модел за намаляване на сивия сектор и увеличение на приходите от всички основни данъци; гарантиране на активната социална политика в развитието на страната чрез обединяване на два основни компонента - повишаване на икономическия растеж през 2026-2027 г. и постепенно увеличаване доходите на населението със ясна цел до 2030 г. да достигнем средните доходи в другите източноевропейски страни. "Днешния бюджет е само първа крачка към излизане от тежката икономическа и политическа криза. За да бъде успешна тази крачка трябва да бъде последвана от Програма за радикални реформи и повишаване темповете на икономически и социален растеж. Уверявам ви, че ПГ на БСП-обединена левица ще даде всичко от себе си за постигането на тази цел", каза още той.

Народният представител Атанас Атанасов коментира, че това е единственият възможен бюджет в настоящата ситуация: "Не е бюджетът, който искахме, но е бюджетът, който трябва да приемем, за да гарантираме стратегическите цели на страната - модернизация на икономиката, стабилизиране на публичните финанси и осигуряването на средства за общините". По думите му този бюджет осигурява необходимата стабилност, но не е достатъчен, за да отговори на всички социални предизвикателства - вижда се ангажимент към увеличаване на доходите и социалните плащания, но разликата между нуждите на хората и предоставената подкрепа остава значителна.

Атанас Атанасов коментира, че следващата година задължително трябва да се заложи по-сериозна подкрепа за младите семейства, насърчаване на раждаемостта, подкрепа при закупуването на първо жилище, започването на първа работа по специалността и тн. "Няма достатъчно мерки за реално балансирано развитие, което да гарантира еднакви възможности за всички граждани - независимо дали живеят в голям град или в по-малко населено място", наблегна социалистът.

Атанасов заяви, че БСП - ОЛ ще подкрепи бюджетът защото стабилността на държавата, сигурността на хората и предвидимостта в икономиката са едни от основните ѝ приоритети. "Но още днес заявяваме ясно - при следващата бюджетна процедура ще поставим въпроса за една по-справедлива данъчна система. Все още имаме система, която натоварва непропорционално хората с ниски и средни доходи, докато големите капитали и свръхпечалбите остават необложени. Ние искаме да изградим България като социална държава - такава каквато повелява Конституцията. Днес правим отговорен избор, но утре ще настояваме за повече - за истинска, дългосрочна и справедлива социална политика", каза още социалистът.

Атанас Атанасов заключи: "Всички ние - народни представители, правителство, бизнес и синдикати - знаем, че хаосът и несигурността няма да помогнат нито на хората, нито на икономиката. Днешният избор осигурява стабилност в настоящето и дава възможност за по-смели решения в бъдещето". 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.