• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

„Росатом“ инсталира „уловител на стопилка“ в блок 4 на АЕЦ „Ел Дабаа“ в Египет

„Росатом“ инсталира „уловител на стопилка“  в блок 4 на АЕЦ „Ел Дабаа“ в Египет
Оборудването е ключов компонент за безопасност на енергоблоковете от поколение III+

/КРОСС/ Инженерното подразделение на „Росатом" започна монтаж на корпуса на устройството за локализиране на стопилката (УЛР или „уловител на стопилка") в енергоблок 4 на АЕЦ „Ел Дабаа" в Египет. Оборудването с дълъг цикъл на производство се състои от няколко компонента с общо тегло над 700 тона, като само корпусът на устройството тежи 155 т.

„Уловителят на стопилката" е един от ключовите компоненти за безопасност на енергоблоковете от поколение III+. Във всеки свой проект „Росатом" поставя безопасността в центъра на приоритетите си и египетската строителна площадка не е изключение за нас", коментира Алексей Лихачов, генерален директор на руската държавна корпорация. Министърът на електроенергията и възобновяемата енергия на Египет Махмуд Есмат потвърди, че проектът за АЕЦ „Ел Дабаа" е под постоянно наблюдение и работата върви по график.

Първата атомна централа на Египет е еволюционен проект от поколение III+, който ще разполага с четири енергоблока с мощност 1200 мегавата всеки, оборудвани с руските водно-водни реактори ВВЕР-1200.

В съответствие с договорните си задължения „Росатом" не само ще построи АЕЦ, но и ще доставя ядрено гориво през целия период на експлоатация на централата, както и ще оказва съдействие на египетските си партньори при обучението на персонал за експлоатация и поддръжка през първите десет години от експлоатацията. По силата на отделен договор, руската страна ще изгради и специални съоръжения с контейнери за съхранение на отработеното ядрено гориво.

„Росатом" и неговите предприятия последователно развиват реализацията на мащабни международни проекти в енергийния сектор - активно строителство на АЕЦ, базирани на руска технология, се извършва в Бангладеш, Унгария, Турция и Китай.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.