• 25 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8636
  •  GBP / BGN 2.3433
  •  CHF / BGN 2.0976
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

На COP29 „Росатом“ очерта визия за ядрената енергия като зелена технология на бъдещето

На COP29 „Росатом“ очерта визия за ядрената енергия като зелена технология на бъдещето
Компанията представи и програмата си за екологичен мониторинг на акваторията на Северния морски път (СМП)

/КРОСС/  В рамките на 29-ата Конференция на ООН по изменението на климата - COP29, която приключи на 22 ноември в Баку, представителите на „Росатом" подчертаха значението на ядрената енергия и нарасналия обществен интерес към нея. Държавната корпорация очерта визията си за развитието на нисковъглеродното производство в Русия и на международните пазари, екологичните регулации, както и потенциала за разширяване на международното сътрудничество в науката и образованието.

„Ролята на ядрената енергия за прехода към „зелена" енергия продължава да се засилва. АЕЦ осигуряват не само нисковъглеродна енергия, но и енергийна сигурност, тъй като са надеждни източници на електроенергия с цена, прогнозирана за десетилетия напред. Все повече държави се стремят да въведат ядрено производство или да разширят дела му в енергийния микс. Това трябва да бъде съпроводено с развитие на производствената база, обучение на кадри и финансова подкрепа, което изисква съвместните усилия на държавите и бизнеса", посочи Кирил Комаров, първи заместник директор на „Росатом".

„Росатом" представи програмата си за екологичен мониторинг на акваторията на Северния морски път (СМП), която от 2021 г. изпълнява съвместно с Центъра за морски изследвания на Московския държавен университет „М. В. Ломоносов". Инициативата, наред с други мерки като модернизация на оборудването, е сред приоритетните задачи на компанията в прехода към зелена икономика с цел опазване на околната среда, запазване и попълване на био ресурсите.

На предишната Конференцията на ООН по изменение на климата - COP28, която се проведе през 2023 г. в ОАЕ, „Росатом" се присъедини към обещанието за нулева нетна стойност за ядрената индустрия, насочено към утрояване на глобалния ядрен капацитет до 2050 г. Нисковъглеродният характер на атома се подкрепя от международните изследвания и регулации - ядрената енергия е част от екологичните таксономии на над 30 държави, сред които Китай, Русия, Корея и др.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.