- 27 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Белодробните заболявания се обострят през есенно-зимния сезон
25 Декември 2024 | 10:43
/КРОСС/ Много често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, твърди медик.
Д-р Цветомила Дудевска, д.м.н., е управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Троян.
При Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), хроничния обикновен бронхит и астмата се наблюдава обостряне през есенно-зимния сезон. Причинители са вируси (грипни вируси тип А и В, аденовируси, риновируси, метапневмовируси и респираторносинцитиални вируси) и бактерии - стрептококи, микоплазми, хламидии, легионела, анаероби, посочи още д-р Дудевска.
Една част от рисковите фактори за развитие на хроничните белодробни болести са общи за повечето заболявания на дихателната система - замърсяването на въздуха, особено с малки частици, е най-големият проблем, най-вече при децата. Той благоприятства за отключване на бронхиална астма, обструктивен бронхит, и алергични състояния на дихателните пътища. Сред другите фактори, оказващи влияние са общата химизация, начинът на хранене, заседналият начин на живот, липсата на движение и др.
Тютюнопушенето е водещ фактор за развитие на ХОББ, подчерта специалистът. Преди дори да изпишем нужното лечение, молим и съветваме пациентите да преустановят тютюнопушенето. Ефектът е осезаем, особено ако заболяването е в по-ранните фази, подчертава д-р Дудевска.
Превенцията и профилактиката, навременните консултации при наличие на симптоми, са водещи фактори за осигуряване на адекватно лечение и белодробно здраве. Те спестяват и огромен финансов ресурс, подчерта тя.
Сред важните предпоставки за развитие на хронично белодробно заболяване остава чистотата на въздуха. Жителите на големите градове със замърсявания от интензивно движение на МПС, промишленост и неекологично отопление, са по-уязвими в това отношение.
Има случаи на ХОББ и при деца, а случаите на астма в България се увеличават. Все още не е създаден регистър на астмата в страната, но се смята, че около 10% от възрастното население в България страда от това заболяване.
Източник: БТА