• 01 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8084
  •  GBP / BGN 2.3413
  •  CHF / BGN 2.0521
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Кислород е открит изненадващо в най-отдалечената известна галактика

Кислород е открит изненадващо в най-отдалечената известна галактика

/КРОСС/ Най-далечната известна галактика съдържа следи от кислород, съобщи АФП.

Откритието подкрепя научното предположение, че звездните купове, които населяват днешния космос, са се формирали много бързо в ранните епохи на вселената.

Открита миналата година от космическия телескоп „Джеймс Уеб", галактика JADES-GS-z14-0 е толкова далеч, че на светлината ѝ са били необходими 13,4 милиарда години, за да достигне до нас. Това рекордно разстояние я разкрива такава, каквато е била, когато вселената - която сега е на 13,8 млрд. години, е била на по-малко от 300 млн. години. 

Тази галактика е забележително светеща - знак за интензивна звездна активност по време, когато според теорията би трябвало да е много по-слаба, коментират астрономите.

Когато телескопът „Джеймс Уеб" влезе в експлоатация през 2022 г., той разкри, че галактиките са се появявали много по-рано от предполагаемото и са доста по-ярки от очакваното. 

Два международни екипа, от Нидерландия и Италия, потвърдиха този сценарий с наблюдения, направени с помощта на радиотелескопа ALMA в Европейската южна обсерватория (ESO) в Чили. 

Изненадващо е потвърденото от тях откриване на следи от кислород в JADES-GS-z14-0, защото то опровергава досегашното схващане, че първите галактики, които се появяват по време на т.нар. космическа зора, са с ниско съдържание на тежки елементи като кислород.

„Това е като да откриеш тийнейджър там, където би очаквал да видиш само бебета", казва Сандер Шус, докторант в Обсерваторията в Лайден, Нидерландия, и научен ръководител на изследването, което ще бъде публикувано в The Astrophysical Journal.

Неговата метафора с тийнейджър илюстрира опровержението на схващането, че първите звезди в една млада галактика функционират с леки елементи - водород и хелий, и че едва след бавна еволюция галактиката им се обогатява с тежки елементи като кислород. 

Резултатите показват, че JADES-GS-z14-0 „се е формирала много бързо и еволюира също толкова бързо, което подсилва нарастващия брой доказателства, сочещи, че формирането на галактиките протича много по-бързо, отколкото се смяташе досега", казва Шус.

Двете изследвания показват, че тази галактика съдържа около десет пъти повече тежки елементи, отколкото се смяташе досега, се казва в прессъобщението на ESO.

„Доказателствата, че тази галактика е вече зряла в ранната вселена, повдигат въпроси за това кога и как тя се е образувала", коментира Стефано Карниани от Скуола Нормале Супериоре в Пиза, автор на второто изследване, което предстои да излезе в Astronomy & Astrophysics.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.